23. 8. 2019

Ryby uhynulé při povodních komplikují lidem koupání

Část Vltavy je po nedávných povodních plná uhynulých ryb a lidé se tak nesmějí koupat. Upozornil na to deník Mladá fronta Dnes.

Všichni čekali komáry. Laguny plné stojaté vody, které v zatopených oblastech na Mělnicku zanechala povodeň, přímo nabízely vhodné útočiště pro tento bodavý hmyz. Komáří kalamita se ale nakonec nekoná. „Situace je překvapivě dobrá. Líhnišť komárů je teď úplné minimum, a to i na místech, kde bývají i bez povodní. Momentálně stav pořád sledujeme, odebíráme vzorky a zkoumáme v nich počet larev,“ uvedl epidemiolog Zdeněk Šmerhovský z krajské hygieny. To potvrzuje i firma, která se hubením a postřiky na Mělnicku přímo zabývala. „Povodňové larvy se podařilo zlikvidovat. Důležité bylo také to, že komár si vybírá spíše čistější a stabilnější vodu. Laguny se navíc rychle vsákly a komáři nestačili larvy naklást,“ vysvětlil Jaroslav Rybák z firmy 3D Expres.

Další populace povodňových larev nalezli hygienici v okolí Poděbrad. Ty se ale podařilo také vyhubit. Kontroly se prováděly i kolem Vltavy a Berounky. Ani tam žádné nebezpečí povodňových komárů už nehrozí. V kraji se nyní objevují pouze komáři, kteří se vylíhli ještě před povodněmi.

Naopak starosti mají hygienici na vltavské kaskádě, a to v oblasti přehrad Slapy a Kamýk nad Vltavou. Došlo zde k masivnímu úhynu ryb, které nepřežily upouštění Orlíku při povodních. Lidé se tam proto nesmějí koupat. Uhynulé ryby jsou jak v obou přehradách, tak už je voda vyplavuje na břeh. A kvůli vedrům se již začínají rozkládat. Hygienici mají strach z šíření mikroorganismů a kontaminace vody, která může být pro lidi toxická.

„Rozeslali jsme upozornění o této situaci do všech obcí, kde jsou koupací místa, informace visí i na tabulích. Musíme počkat, až Povodí Vltavy místa vyčistí a mrtvé ryby odveze na likvidaci,“ uvedla včera Libuše Polanecká z krajské hygieny. Kdy budou moci zase lidé vyrazit na Slapy za koupáním, si netroufla odhadovat.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – střední Čechy

18.6.2013 8.45, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1