5. 7. 2020

Rybářům vadí nedostatek vody. Viní vodní elektrárnu

Lidi v Roudné děsí stav vody v Lužnici. Píše o tom Českokrumlovský deník s tím, že podle rybářů je za nízkou hladinu pod jezem, u něhož je malá vodní elektrárna (MVE), odpovědný její majitel.

Jiří Šenk chodí na řeku pravidelně rybařit a takový jev pro něj není ničím novým. „Posledních pár let se to stává často. Podle mě je důvodem to, že si majitel elektrárny šetří vodu nad jezem, aby mohl vyrábět.“ Dodává, že ze své chaty pravidelně sleduje vodní rázy. „Vidím, jak se voda zvedá a zase vrací. Podle mě za to může spouštění elektrárny,“ myslí si Jiří Šenk.

Majitel zařízení Vladislav Dvořák vysvětluje, proč k poklesu hladiny dochází. „Elektrárna mi už týden stojí. Rázové vlny jsou zapříčiněny aktivitou na horním toku řeky. Na horním toku Nežárky dochází k nedovolené manipulaci. Už od začátku června probíhá šetření, které to zdokladovalo,“ tvrdí majitel MVE Vladislav Dvořák. Nežárka je přítokem Lužnice a na stavu vody se výrazně podílí.

Hugo Roldán z Povodí Vltavy říká, že každá vodní elektrárna je povinna se řídit na míru vytvořeným manipulačním řádem. „Jsou však i takové, které jej porušují,“ připouští. Majitel roudenské elektrárny Vladislav Dvořák však odmítá, že by mezi ně patřil. „Mám jednu z nejlépe automatizovaných MVE v jižních Čechách. Všude jsou čidla, která stav vody zaznamenávají a spouští vše tak, jak má podle manipulačního řádu být,“ ujišťuje Vladislav Dvořák. Zároveň dodává, že E. ON má podrobnou kontinuální statistiku činnosti elektrárny, a případné zájemce zve, aby se přišli podívat.          „Není problém se domluvit a já to každému rád ukážu a předvedu,“ říká s dovětkem, že nemá důvod cokoli tajit.

Zdroj: Českokrumlovský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (někdejší rekonstrukce jezu v Českém Krumlově)

14.7.2017 8.00, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2