21.2.2017 8.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Rybáři si privatizují Labe, CHKO je chce umravnit
Ničí si auta, staví načerno přístřešky a kolem řeky nechávají nezřídka nepořádek. Co s problematickými rybáři na Labi, kteří se chovají, jako by jim břehy patřily, rozebírá článek v deníku Mladá fronta DNES.
Spory mezi rybáři musí řešit radnice obcí při Labi v Českém středohoří. Bylo tomu tak a se začátkem rybářské sezony tomu tak zřejmě opět bude. Tedy pokud radnice a vedení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) České středohoří nenajdou společnou řeč a rybáře na Labi rychle neumravní. Všechno zapříčinilo pronajímání částí břehů jednotlivcům, kteří však svým chováním mnohdy porušují zákon. V CHKO totiž platí zvláštní režim. Jedním z uvažovaných omezení pro rybáře je tak zákaz vjezdu a parkování u Labe. To se jim ale nebude líbit.
„Kapráři mají v dnešní době vybavení vážící několik desítek kilogramů. Nějak to potřebují dostat k vodě a nejjednodušší je to autem. Jenže tím porušují zákaz jak vjezdu, tak setrvávání na územích spadajících pod chráněnou krajinnou oblast,“ vysvětluje Pavel Krejčík z poříční stráže, proč i přes zákazy rybáři na pozemcích parkují. „Bez povolenky nesmí nikdo na území CHKO zajíždět. V poslední době se ale žádanky o povolení množí. Na začátku února proto byla zahájena jednání nás, rybářů a starostů z okolí Labe, jejichž výsledkem by měla být vytipovaná místa, kam by se zajíždět mohlo a kde by to z hlediska ochrany přírody nevadilo,“ uvádí Jana Ptáčková, vedoucí oddělení Správy CHKO České středohoří.
S nevhodně se chovajícími rybáři bojují i další oblasti, které nejsou součástí CHKO. Například město Štětí, které leží na pravém břehu Labe, vydalo vyhlášku o veřejném pořádku upravující i pravidla pro chytání ryb. Jsou zde přesně stanoveny časy, ve kterých se smí rybáři u řeky zdržovat, mimo tyto časy musí břeh opustit.„Touto vyhláškou neomezujeme rybářské právo na lov, ale chceme zamezit rybářskému bivakování. Poté, co opouštěli svá stanoviště, zůstávaly po nich odpadky. Někteří dokonce na pozemcích káceli stromy, aby si vytvořili místo na parkování,“ vysvětlil vedoucí městské policie ve Štětí Zdeněk Cuchý jeden z důvodů, proč byla vyhláška zavedena.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – severní Čechy (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
21.2.2017 8.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Aktuality

Hrad Bezděz se nejspíš dočká vodovodu a čistírny
Akt. 19.3.2025 15.55Rubrika: Vodovody a kanalizace

Moravskoslezský kraj dá více než 20 milionů korun na drobné vodohospodářské akce
Akt. 19.3.2025 13.17Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace