20. 8. 2019

Rozvoji turistického ruchu v okolí Lipna mají pomoci vodáci

Atraktivní destinace pro vodáky, zvýšení turistického ruchu a s ním spojený vznik nových pracovních míst v lokalitě s nadprůměrně vysokou nezaměstnaností je cílem projektu Divoká voda. Ten má podle serveru kudyznudy otevřít vodákům Vltavu od hráze Lipenské přehrady po Loučovice.

S uvedeným projektem přišly obce Loučovice a Lipno nad Vltavou. Jihočeský kraj slíbil, že jim v maximální míře pomůže jejich plány dotáhnout ke zdárnému konci. „Každý projekt, který pomůže najít lidem práci, je dobrý a stojí za to ho podporovat,“ uvedl hejtman Jiří Zimola po schůzce se starostou Loučovic Janem Kubíkem.

Zároveň Zimola připomněl, že Loučovicko i Vyšebrodsko, ač leží blízko turisty vyhledávaného Lipna, se potýkají s velkou nezaměstnaností. „Splavnění Vltavy v tomto neokoukaném a atraktivním úseku má rovněž pomoci propojit tuto lokalitu s Lipnem nad Vltavou, kde se turistickému ruchu trvale daří. Tak proč pracovní příležitosti, které se na něj vážou, nepřenést i dál po toku řeky,“ dodal hejtman.

„Turisty, které by se do naší lokality podařilo díky němu nalákat, považujeme za startovací motor, který by nám pomohl dosavadní nepříznivou situaci na trhu práce zvrátit. Podle propočtů by tu mohlo vzniknout na padesát přímých pracovních příležitostí a dalších 150 nepřímých k tomu. Kromě toho pevně věříme i v příchod možných investorů,“ řekl Kubík s tím, že na hosty se už těší i současní provozovatelé hotelů, penzionů a restaurací, kteří tu doslova živoří. Kubík rovněž poděkoval kraji za aktivity, které ohledně prosazování projektu vynakládá. „A těší mě i to, že nad ním převzal pan hejtman záštitu,“ dodal.

Za pozitivní označuje projekt Divoká voda i Zdeněk Zídek, starosta Lipna nad Vltavou a zároveň ředitel závodu Horní Vltava při Povodí Vltavy. „Myslím, že je v tomto projektu prokázáno, že užitek vody, který budeme z Lipna odpouštět kvůli splavnění pod přehradou, mnohonásobně převýší užiteček vody, která by točila elektrárenskou turbínou. Stačí se navíc podívat do zahraničí, kde to takto běžně funguje,“ míní.

Právě navýšení hladiny řeky mezi přehradou a Loučovicemi je základním předpokladem pro její splavnění. Ani v tom ale nevidí Zídek problém. „Projekt počítá s tím, že bychom vodu pro vodáky odpouštěli od poloviny května do poloviny září v určitých časových etapách, abychom pomohli zatraktivnit tuto lokalitu pro turisty a zároveň prakticky neovlivnili výši samotné hladiny v Lipně,“ naznačil Zídek.

Zmíněný úsek Vltavy, zasazený do téměř divoké přírody, je dosud prakticky nevyužívaný, když se pominou závody, které se tu však pořádají jen příležitostně. Přesný termín, kdy se sem podívají první vodáci, není zatím stanoven. Záleží totiž na tom, jak rychle se podaří projekt realizovat. Může to být příští rok, nebo již letos koncem prázdnin.

Zdroj: kudyznudy, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

27.4.2015 6.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1