7. 4. 2020

Rožmberk se stane první protipovodňovou ochranou

Jako základ protipovodňových opatření vnímá Jihočeský kraj rybník Rožmberk. Informuje o tom na základě návštěvy ministra zemědělství Mariána Jurečky v kraji deník Právo.

Rožmberk totiž obstál při loňských i předchozích povodních, když zadržel velké množství vody a uchránil tak před záplavou například Veselí nad Lužnicí i další města a vesničky na Lužnici a Nežárce. Na opravu a ještě větší zvýšení retenční schopnosti tohoto krále rybníků, který je ve vlastnictví společnosti Rybářství Třeboň, je však potřeba sto miliónů korun.

„Je to rok od ničivých povodní, které na jihu Čech způsobily škody za více než dvě miliardy, takže logickým tématem našeho setkání byla i protipovodňová opatření. Pravidelně říkáme, že Rožmberk je jedním z vynikajících a staletími prověřených protipovodňových opatření. Navýšením retence se může zabránit velkým škodám ve městech a obcích. Mám na mysli například Veselí, Planou nebo i Tábor. Jsem rád, že pana ministra tohle téma zaujalo a je připravený se o něm dál bavit,“ sdělil Právu po schůzce hejtman kraje Jiří Zimola.

Podle Jurečky je ministerstvo zemědělství v letošním roce vyčlenit na protipovodňová opatření 650 miliónů korun. „Dnes nejsem schopen říci, kolik peněz by mířilo do jižních Čech. Je tam potřeba ještě spolufinancování žadatele. V případě Jihočeského kraje je to Povodí Vltavy. Takže budeme moci až po vyhodnocení projektů, tedy za dva měsíce, říci, kolik peněz půjde do jižních Čech,“ konstatoval Jurečka. Potvrdil, že se jednalo i o opravě Rožmberku za sto miliónů korun.

Zdroj: Právo, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

23.5.2014 10.47, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3