24.1.2012 17.34, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony
Rostoucí koupěschopnost v Asii ohrožuje stavy ryb v oceánech
Nárůst koupěschopnosti obyvatel Asie vytváří hrozbu pro zásoby některých druhů mořských ryb, které si mohou dovolit movití spotřebitelé. Informuje o tom server FinancniNoviny.cz na základě názorů účastníků konference OSN ve filipínské Manile.
Rostoucí prosperita, zejména v Asii, zvyšuje poptávku po dražších rybách, jako jsou některé druhy kaniců a tuňáků, uvedla Jackie Adlerová, koordinátorka oddělení mořských a pobřežních ekosystémů při Programu OSN pro životní prostředí (UNEP). „Už se nespokojí s ančovičkami,“ poznamenala. Připomněla, že v 80. letech minulého století se světová produkce ryb stabilizovala na 80 milionech tun. Toto množství by se nemělo příliš zvyšovat, upozorňují vědci.
„Není pochyb o tom, že změna způsobu života i stravovacích návyků (v Asii) má dopad na (mořské) zdroje,“ zdůraznil Jerker Tamelander, který v UNEP vede oddělení pro korálové útesy. Dodal, že poptávka po jednom druhu kanice je v Asii tak mohutná, že rybáři používají kyanid, aby ryby omráčili a vylovili je živé. Tato praxe je ale ničivá pro jiné druhy ryb i okolní korály. A kanici nadto často špatně snášejí přepravu. „Je u nich vysoká úmrtnost, vysoké náklady na dopravu, ale i zisky jsou vysoké,“ vysvětlil Tamelander.
Odborníci rovněž varují, že nadměrný rybolov se týká téměř třetiny světových zásob ryb. A zničena už byla na planetě až polovina mangrovových porostů a pětina korálových útesů, které slouží rybám pro kladení jiker a vývoj potěru. K obnovení zásob ryb v mořích i v pobřežních oblastech je tak zapotřebí méně destruktivních způsobů rybolovu, které by využívaly více práce a méně energie, zdůrazňují biologové.
Na pětidenní konferenci v Manile jednají tento týden odborníci i vládní představitelé ze 70 zemí.
Zdroj: Naše voda, financninoviny.cz
24.1.2012 17.34, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony