23. 7. 2019

Robomedúza – optimální přístroj na pátraní pod vodou na vodní pohon

Američtí vědci vytvořili podvodního robota – medúzu s názvem Robojelly, který by prý mohl být  ideálním zařízením pro pátrací operace pod vodou. Informoval o tom populárně-vědecký server osel.cz.

Robomedúza by navíc podle serveru mohla po dalších úpravách využívat ke svému pohonu samotnou vodu. Tělo robomedúzy je kombinací běžného polymeru, uhlíkových nanovláken, platiny a inteligentní slitiny, která má schopnost za jistých podmínek měnit svůj tvar a rozměry. To robotu umožňuje ve vodním prostředí poměrně věrně napodobovat svůj živý vzor. Pohyb ale není na mechanickém bezobratlovci to nejzajímavější, důležitější je spíše pohon na teplo z chemické reakce.

I když některé zdroje tvrdí, že robomedúza si dokáže tvořit palivo ze svého přírodního prostředí a proto nepotřebuje externí zdroj energie nebo neustálé vyměňování baterií, má zatím současná verze robota k takové podobě ještě dost daleko. Nepochybně bude ale velkou výhrou, když výzkum dospěje k zcela energeticky svébytnému robotu, zatím je to však jen vize. Nynější robomedúzu vědci musí „krmit“ směsí vodíku, kyslíku a nereaktivního plynu (argonu nebo dusíku). Drobná zrníčka platiny nanometrových rozměrů, kolem kterých plyny proudí, pak působí jako katalyzátor silně exotermické reakce, jejímž produktem je čistá voda. Kdyby se podařilo vytvořit efektivní systém, který by například pomocí slunečního světla rozkládal vodu na její jednotlivé plynné prvky a ty by pak opět proměňoval ve vodu, byl by to další způsob, jak alespoň v malém měřítku lokálně využívat dostupnou energii Slunce. Například pro zcela nezávislý pohon menších zařízení. Robomedúza to zatím ale svede jen z poloviny– proměňuje z tlakových láhví dodávaný kyslík a vodík ve vodu.

Zdroj: www.osel.cz, foto a původní zdroj IOP (britský Fyzikální ústav – Institute of Physics)

 

30.3.2012 10.16, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4