23. 5. 2019

Riziko povodní bude na Vyškovsku hlídat varovný systém

Varovný protipovodňový systém, který má vzniknout do konce příštího roku ve třinácti obcích svazku Ždánický les a Politaví, vyjde na patnáct milionů korun. Informuje o tom Vyškovský deník.

O potřebě systému svědčí podle křenovického starosty Jaromíra Konečného například letošní polovina září, kdy na Moravě hrozily povodně. „V takovém případě je každá hodina dobrá. A nám chyběl spolehlivý a rychlý nástroj, jak zjistit, zda se velká voda nehrne i korytem Litavy, protože nejbližší monitorovací modul je v Brankovicích. Nově by ale měly být i v Hruškách nebo Hodějicích. O stavu vodní hladiny budou členy povodňové komise jednotlivé stanice pravidelně informovat pomocí textovýchzpráv. Údaje se dostanou i k dalším institucím, jako je Povodí Moravy nebo složky záchranného systému,“ vysvětlil Konečný.

Samotní obyvatelé pak v případě krizového stavu dostanou informaci pomocí bezdrátového rozhlasu. Těch se nainstaluje do třinácti obcí šest set pět. „Jen ve Slavkověu Brna jich bude fungovat 157,“ informovala slavkovská mluvčí Veronika Slámová. Hlavní výhoda bezdrátového rozhlasu spočívá podle Konečného v tom, že disponuje vlastnímzdrojemenergie. Ten zajistí jejich funkčnost i v případě výpadku proudu. Kromě reproduktorů na stožárech a domech se vodohospodáři postarají i o instalaci devíti monitorovacích modulů na tocích a pěti srážkoměrů.

Systém zahrnuje i odbornou přípravu. „Obce získají finanční podporu na zpracování povodňových plánů, jejich digitalizaci a propojení s okolními obcemi. Tam, kde dnes nefungují povodňové komise, se znovu začnou obnovovat a jmenovat proškolení členové,“ doplnila Slámová.

Zdroj: Vyškovský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

2.10.2014 8.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACEVÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2