24. 7. 2019

Revitalizace Rokytky v oblasti Hloubětína je téměř hotova

Lesy hl. m. Prahy dokončují revitalizaci dvoukilometrového úseku Rokytky v oblasti Hloubětína, poblíž ulice Mezitraťová, proti proudu toku nad Hořejším rybníkem. Uvedl to pražský magistrát ve své zprávě.

„Cílem celého projektu revitalizace Rokytky je vytvořit kapacitnější koryto potoka s vysokou ekologickou a rekreační hodnotou, což znamená především návrat toku do původního koryta nebo alespoň vytvoření koryta toku co nejblíže přírodnímu. Po loňské povodni byl projekt ještě upraven a v rámci této etapy bude v oblasti nivní louky vytvořen retenční prostor o objemu cca 10 000 m3,“ řekl náměstek primátora hl. m. Prahy Jiří Nouza.

V úterý proběhlo napojení nově revitalizovaného, meandrujícího koryta toku do původního koryta, a to prokopáním břehu, ve kterém jsou nory nutrií. Práce byly prováděny strojně s ručním dokopáním. Podle očekávání jedinci z místní kolonie nutrie říční opustili místo stavebních prací a lze předpokládat, že budou migrovat po toku Rokytky oběma směry. Následně se zřejmě starší jedinci vrátí do prostoru původní kolonie, zatímco přirozeně migrující mladší jedinci zřejmě vytvoří kolonii novou.

V rámci projektu revitalizace Rokytky bylo v minulých letech také vyčištěno její koryto pod Hořejším rybníkem a pod vrchem Smetanka. Bylo zde mnoho černých skládek a navážek a také zbytky betonových konstrukcí, místy bylo koryto rozšířeno, upraveny byly i břehy.

„Například revitalizace Rokytky v suchém poldru Čihadla přinesla výrazné zlepšení prostředí v této oblasti toku. Očekáváme, že stejně pozitivní přínos jak z hlediska přírodního, tak i vodohospodářského a rekreačního, bude mít i současná úprava,“ dodal Nouza.

Naše voda, ilustrační foto: wikimedia commons, Dezidor

 

11.6.2014 0.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4