9. 8. 2020

Řešením situace ve Dvoře Králové je nařízení o zajištění veřejné služby

Vodoprávní úřad Dvora Králové by měl urychleně vydat nařízení o zajištění veřejné služby týkající se čištění odpadních vod v uvedeném městě. Město sice bude muset za takto nařízenou službu zaplatit, vyhne se ale možným vysokým pokutám od České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

V rohovoru pro portál Naše voda to řekl ředitel úseku vodního hospodářství na ministerstvu zemědělství Pavel Punčochář. „Město by si mělo rozmyslet, zdali pokuty za vypouštění odpadních vod do Labe od ČIŽP nebudou stát více, než platby za čištění těchto vod,“ podotýká Punčochář s tím, že inspekce může udělovat pokuty„třeba každý týden“. Uzavřením čistírny navíc mohou vzniknout velké škody, zejména v současných mrazech, také provozovateli a majiteli čistírny odpadních vod, například tím, že popraská její potrubí.

Z historie současné kauzy čistírny odpadních vod v obci Dvůr Králové je přitom zřejmé, že obec udělala v minulosti celou řadu právnických chyb, které vyustily do aktuálního stavu přerušení provozu tamní čistírny. Obec například v minulosti neuznala řadu soudních rozhodnutí, špatně založila smluvní vztahy s provozovatelem svých kanalizací a problémy se postupně kumulovaly. V současné době obec údajně dluží za poplatky za čištění vod téměř 100 milionů korun.

Obec je například vlastníkem tamních kanalizací, jejich provozovatelem je ale privátní subjekt, kterému ale nepatří čistírna, neboť ta je v majetku jiného privátního subjektu. Obec navíc v roce 1994 uzavřela s provozovatelem svých kanalizací smlouvu, kterou rozhodnutím soudu nebyla schopná vypovědět. Dalším problémem byl spor z minulosti, zdali může rozhodnutí vodoprávního úřadu obsahovat rozhodnutí o stanovení ceny vody, což nebylo zcela zřejmé. Po sérii soudních sporů přitom konstatoval až Nejvyšší soud, že takové rozhodnutí vodoprávní úřad vydat může.

Mezitím se nahromadil kumulovaný dluh, které obec údajně dluží provozovateli čistírny, společnosti WWTP DKNL. Ta v pondělí uzavřela čistírnu a přestala čistit odpadní vody, které v současné době unikají do Labe. Podle města je uzavření čistírny „nepřípustný nátlak ze strany provozovatele a tento postup nemá oporu v právních předpisech ani vydaných správních rozhodnutích“.

Samotné ministerstvo zemědělství, které má na starosti dohled nad vodovody a kanalizacemi, přitom nemůže do problému zasáhnout. Podle Punčocháře nemůže ani vydat předběžné opatření, kterým by čištění odpadních vod nařídilo. Důvodem je skutečnost, že ministerstvo již jednou rozhodnutí vydalo, přičemž toto rozhodnutí obec Dvůr Králové v minulosti napadla. Soud nicméně obci nedal za pravdu., mnisterstvo ale nemůže vydat dvě stejná rozhodnutí v téže věci. Vše tedy nyní leží na rozhodnutí vodoprávního úřadu ve Dvoře Králové.

Petr Havel

8.2.2012 8.41, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6