27.2.2017 8.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Řeky nejvíc znečišťují léky a hormony, ukázala studie Jihočeské univerzity
Znečistění řek cizorodými látkami zatím podle odborníků lidské zdraví významně neohrožuje, přesto bychom měli být opatrní. Připomíná to jihočeská mutace Mladé fronty DNES na základě studie Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity zaměřené na sledování drog v odpadní vodě.
„Studie je určitým sociologickým průzkumem. Z výsledků vyplývá, že v Česku a na Slovensku je z tvrdých drog nejpopulárnější pervitin, ve zbytku Evropy kokain,“ říká vedoucí Laboratoře environmentální chemie a biochemie ve Vodňanech Tomáš Randák.
Jak si v tomto pohledu stojí Budějovice?
Rozdíly mezi Budějovicemi a Prahou přepočítané podle počtu obyvatel ukazují, že v Praze je mnohem vyšší spotřeba kokainu. V případě pervitinu a taneční drogy extáze je to podobné. Zbytky drog se dostávají do řek přes čističky. Analýzy přesně informují o komunitě, která v obci žije, o jejích aktivitách.
Sledujete vliv těchto látek na člověka?
Zabýváme se výskytem cizorodých látek ve vodním prostředí a jejich vlivem na organismy, které v něm žijí. Tedy spíše ekologickými souvislostmi.
To znamená i na ryby?
Je třeba říci, že mikropolutanty, jako zbytky léčiv a chemikálií pro osobní potřebu, podobně jako drog nebo pesticidů, se ve vodním prostředí vyskytují v relativně nízkých koncentracích a obvykle se nehromadí v rybím mase. Vodní organismy včetně ryb však může ale negativně ovlivňovat koktejl těchto látek. Nejvíc jsou postiženy malé toky, do nichž míří odpadní vody z čistíren. Paradoxně je z tohoto pohledu horší situace v Živném potoce na Prachaticku než ve Vltavě pod Prahou. V malých tocích totiž dochází k nízkému naředění vod.
S nadsázkou mě napadá, že kde teče extáze, vzniká taneční potok.
Z hlediska konzumace rybího masa sledujeme jiné cizorodé látky. Hlavně toxické kovy rtuť, kadmium a olovo, dále PCB, DDT. Pro obsah těchto látek v rybách jsou stanoveny hygienické limity. V naší republice je určitým problémem rtuť, v některých lokalitách limity v rybím mase překračuje. Například v nádrži Skalka u Chebu nebo na úseku Labe mezi soutoky s Jizerou a Vltavou. Tam nedoporučujeme pravidelnou konzumaci větších ryb, hlavně dravců. Pokud se jedná o kapry, mohu veřejnost uklidnit. Chovají se v rybnících a do řek jsou vysazováni až následně, koncentrace cizorodých látek je u nich minimální.
Jak se historicky mění kontaminace toků?
Od 70. let minulého století se sledují ryby na obsah těžkých kovů. Postupně se spektrum cizorodých látek rozšiřuje v závislosti na nových informacích. Po roce 2000 se díky tomu a díky vývoji analytické techniky začala pozornost věnovat léčivům, přípravkům pro osobní péči, pesticidům a dalším sloučeninám využívaným v průmyslu.
Jaké látky se do vody dostávají?
Význam klasických těžkých kovů, PCB, dioxinů nebo DDT klesá. Díky pokročilé analytické technice můžeme však studovat množství látek, které jsme dříve měřit nemohli nebo u nichž jsme nepředpokládali rizika. Ve vodě je z nich nejvíc léků na regulaci krevního tlaku, antibiotika, léky na léčbu epilepsie, analgetika, antidepresiva. Problematické jsou hormonální preparáty. Z pesticidů jsou to přípravky používané hlavně při pěstování řepky a kukuřice.
A jak působí na člověka?
Na to ještě úplnou odpověď neznáme. Předpokládáme, že spektrum těchto látek významně narušuje potravinové řetězce a biodiverzitu. Mohou ovlivňovat rozmnožování vodních organismů, jejich chování, mohou zvyšovat odolnost choroboplodných mikroorganismů vůči antibiotikům, zvyšovat rizika civilizačních chorob u člověka.
Můžete prozradit, jakou vodu pijete?
Preferuji čerstvou vodu z vodovodu, kterou považuji z hlediska obsahu cizorodých látek za bezpečnou.
Zdroj: http://budejovice.idnes.cz/drogy-leky-…c=A170224_2308112_budejovice-zpravy_mbe, ilustrační foto archiv Naše voda (kontaminovaný tok)
27.2.2017 8.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Aktuality
Milovickou rezervaci navštívili účastníci konference o pestřenkách
Akt. 7.9.2024 10.58Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Stavba vodojemu v Jihlavě bude stát 77 milionů korun
Akt. 6.9.2024 14.46Rubrika: Vodovody a kanalizace