22. 9. 2020

Řeky na Olomoucku jsou na hranici sucha i života

Pokud do dvou týdnů vydatně nezaprší, jsou rybáři i ochranáři na Olomoucku připravení spustit akci na záchranu ryb a dalších živočichů. Informuje o tom olomoucká mutace deníku Mladá fronta DNES.

Pokračující sucho, které v nejohroženějších oblastech Olomouckého kraje nezažehnaly ani deště z posledních dnů, alarmuje rybáře i ochranáře přírody. Situace na některých řekách a říčkách je podle nich kritická, a pokud to tak půjde dál, hrozí rybám i dalším živočichům, kteří v nich žijí, brzy hromadný úhyn. Na jihu Moravy i v dalších částech regionu tak už začali připravovat záchrannou akci, kdy by desítky ryb z vybraných říčních úseků slovili a převezli do míst, kde je sucho či riziko znečištění nebude tolik ohrožovat. „Co se týče rybníků, tam problém nemáme. Horší je stav na menších tocích, například na Romži, kde je hladina pod hranicí sucha, a nejhorší je situace u Smržic. Pokud do 14 dnů pořádně nezaprší, museli bychom v této oblasti ryby slovit,“ přibližuje Pavel Müller z Moravského rybářského svazu Prostějov. Podle něj by se záchranná akce týkala desítek ryb, převážně kaprů a štik.

A ve střehu jsou i ochranáři přírody. „Před třemi lety jsme zachraňovali škeble a raky v říčce Hloučele. Pokud bude potřeba, jsme připravení zasáhnout,“ ubezpečil Drahoš Kňourek z Českého svazu ochránců přírody Němčice. Ochranáři v souvislosti se suchem kritizují současný systém hospodaření, který podle nich celý problém jenom zhoršuje. „Je potřeba obnovit na tocích přehrážky, stavědla, aby se zadrželo více vody, a tam, kde to jde, nechat řeky meandrovat. Navíc bylo velmi špatné, že se vykácely stromy podél toků. Voda se tak na slunci zbytečně přehřívá, takže by bylo dobré břehy znovu osadit,“ je přesvědčený Drahoš. „To vše by pomohlo situaci aspoň trochu zlepšit,“ dodává.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Olomoucký kraj (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

10.7.2018 8.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4