16.8.2024 9.55, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství
Rekordní rok: 38 hnízdících párů tenkozobců na Mlýnském rybníku u Lednice
V národní přírodní rezervaci Lednické rybníky, které je Mlýnský rybník součástí, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) vytváří podmínky pro řadu druhů rostlin a živočichů, jejichž životní nároky jsou často protichůdné. Proto každoročně jeden z rybníků částečné letní. Letos přišla řada na Mlýnský rybník (Apollo). Poté, co byl v zimě ponechán úplně bez vody, byl napuštěn na hladinu o cca 1,3 m nižší, než je tzv. normální hladina. Pro řadu druhů to znamená optimální podmínky. Letos tu například zahnízdilo rekordních 38 párů vzácných tenkozobců opačných, uvedla AOPK ve své zprávě.
Bahňáci na obnaženém dně vytvořili rekordní hnízdní kolonii nejen v počtu hnízdních párů, ale i počtu druhů. Na Mlýnském rybníce úspěšně vyvedl mláďata kulík říční, čejka chocholatá, vodouš rudonohý, pisila čáponohá a tenkozobec opačný. Počet párů tenkozobců opačných byl nejvyšší v historii hnízdění tohoto druhu na Lednických rybnících, hnízdilo tu nejméně 38 párů.
„Bylo to opravdu neuvěřitelné. Mlýnský rybník připomínal stepní jezera v severním Rakousku, kam se za pozorováním ptáků sjíždějí ornitologové z celé Evropy. Rekordní sezóny bychom ale nedosáhli bez spolupráce s hospodářem, Rybničním hospodářstvím, s.r.o. Voda se dopouštěla řízeně a díky tomu se podařilo až do vylíhnutí posledního mláděte udržet hlavní hnízdní kolonii oddělenou na ostrově a v bezpečí před suchozemskými predátory, jako je například liška. U jiné části kolonie jsme poprvé na Lednických rybnících vyzkoušeli elektrický ohradník, který měl ochránit hnízda na poloostrově. To se podařilo, všech 12 sledovaných párů se podařilo uchránit a naprostá většina z nich úspěšně vyvedla mláďata,“ vysvětluje Vlastimil Sajfrt z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Nejen ornitologové si však přišli na své. Ve vypuštěném rybníce se vytvořilo vzácné rostlinné společenstvo obnažených den teplých oblastí včetně slanomilných druhů typických pro Lednickou rybniční soustavu. Jeden z nich, solenka Valerandova, vytvořil na Mlýnském rybníce početně nejbohatší populaci v historii. Letošní rok je i ve znamení prvonálezu pro tento rybník, kdy se tu poprvé podařilo najít ostřici šáchorovitou.
„Nejen s těmito druhy se budou moci návštěvníci seznámit na exkurzi, kterou na Mlýnský rybník pořádáme 24. srpna. Bude již druhou v pořadí. První, červnová, byla zaměřena právě na hnízdící bahňáky,“ uzavírá Vlastimil Sajfrt.
Zdroj: AOPK, Foto: Vladimír Sajfrt a Jiří Kmet
16.8.2024 9.55, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářstvíAktuality
Povodí Odry zahajuje odpouštění přehrad Slezská Harta a Kružberk
Akt. 20.9.2024 7.15Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Rožmberk původně nevznikal jako významné vodohospodářské dílo
Akt. 19.9.2024 14.35Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě