6. 7. 2020

Rekonstrukce úpravny vody ve Vítkově bude stát 120 milionů korun

Zhruba 100 000 metrů krychlových vody denně vyprodukuje klíčová úpravna vody společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) ve Vítkově-Podhradí na Opavsku. Připomíná to ve svém zpravodajství ČTK s tím, že úpravna nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

Náklady na rekonstrukci přesáhnou 120 milionů korun a její součástí je i vybudování nové technologické linky ozonizace. Rekonstrukce začala v červenci a potrvá až do konce roku 2016. Úpravna je součástí Ostravského oblastního vodovodu, což je soustava zdrojů vody, která zásobuje většinu Moravskoslezského kraje. Úpravna v Podhradí je jednou ze dvou největších úpraven SmVaK. Vodu začala lidem dodávat v prosinci 1958 a po tolika letech provozu už podle představitelů firmy byla její rekonstrukce nutná. Zároveň se díky ní zlepší proces úpravy vody. “Měníme veškeré hlavní agregáty, veškerá čerpadla, rekonstruujeme celý přítokový trakt a budeme rekonstruovat technologii vápenné hospodářství,” řekl ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.

Nová ozonizační linka bude vyrábět ozón z plynného kyslíku. Podle vodohospodářů jde o jednu z nejmodernějších metod produkce kvalitní pitné vody, jež zlepšuje chuť vody i její zdravotní parametry. V areálu úpravny už byl instalován třicetitunový zásobník plynného kyslíku. Budova úpravny je chráněnou památkou, a tak na přípravu rekonstrukce dohlíželi památkáři. “Některé věci jsme museli respektovat, jako například zachování dlažeb v některých prostorách,” řekl Komínek. Na rekonstruovaném velíně vznikne místo, kde budou umístěny artefakty z původního vybavení úpravny, tedy například vzorky původních rozvaděčů a technologie.

Úpravna v Podhradí nyní dodává vodu do větší části kraje než obvykle. Důvodem je nutnost odlehčit beskydským nádržím, v nichž je kvůli suchu nižší hladina vody, a nádrž Šance se navíc opravuje. V přehradách Slezská Harta a Kružberk, odkud voda do Podhradí teče, je vody dostatek. Že dostávají vodu z oblasti Jeseníků místo z Beskyd, podle vodohospodářů lidé nepoznají.

Celou rekonstrukci úpravny v Podhradí vodárny zaplatí z vlastních zdrojů. Veškeré práce jsou plánovány tak, aby po celou dobu rekonstrukce nenarušily plynulé zásobování.

Severomoravské vodovody a kanalizace dodávají vodu zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například do Ostravy. Většinovým vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu, která drží téměř 99 procent akcií.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

 

19.11.2015 7.44, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2