21.4.2016 7.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Regulace Berounky zvedá emoce na sociálních sítích
Vlna kritiky se v současné době snáší od obyvatel Křivoklátska na starostku obce Lety u Dobřichovic Barboru Tesařovou. Důvodem je, jak píše Rakovnický deník, vyjádření starostky v pořadu České televize Nedej se. Podle starostky výstavba retenční nádrže na Berounce příliš neovlivní zdejší přírodu.
Pořad „Nedej se“ odvysílala Česká televize v neděli okolo poledne, a již další den dorazily do redakce Rakovnického deníku reakce, a to zejména přes sociální síť Facebook či na mailovou adresu. Obyvatelé Křivoklátska především reagují na podle nich zcela mylné úvahy starostky. Ta by chtěla, aby byla Berounka regulována pomocí takzvaného suchého poldru, navíc si myslí, že výstavba hráze nejenže ochrání obyvatele a majetky na dolním toku Berounky, ale k tomu všemu ani údajně nedojde k zásadní změně zdejší krajiny.
„Jiné možnosti než skutečně někde zpomalit řeku, zastavit vodu na horním toku, nebo prostě tak, jak je v současné době regulovaná Vltava, nejsou. Berounka má jedinou nádrž, a to jsou Hracholusky na Mži. Skutečně nevidím jinou možnost, než tímto způsobem regulovat i Berounku,“ nechala se slyšet starostka Barbora Tesařová a ještě vysvětlila: „Nemyslím si, že by suchým poldrem, který se plánuje na řece Berounce, alespoň podle toho, co představilo Povodí Vltavy, došlo radikálním způsobem k tomu, aby se zdejší příroda nabourala. Tam bude maximálně stát nějaká čtyřicetimetrová hráz, sypaná. Voda tam přijde a zase odejde, tak jako by přišla a odešla. Jenom bude vyšší.“
Právě tato pasáž nejvíce rozčílila některé obyvatele Křivoklátska. Ti tvrdí, že buď má paní starostka Barbora Tesařová k dispozici zkreslené informace, nebo nezažila v životě ani jednu povodeň. „Naprosto chápu, že obyvatelé na dolním toku Berounky se snaží ochránit svá obydlí, majetky. Ani my nechceme, aby při povodni docházelo k ničení majetku. Nicméně je celá řada jiných opatření, která mohou razantním způsobem snížit škody povodní a která jsou blízká přírodě. Retenční nádrž jím rozhodně není. Paní starostka buď nezažila povodně, nebo má mylné informace. Při povodni s sebou voda nese také odpad, bahno a další naplaveniny. Toto všechno by zůstalo právě v údolí Křivoklátska, v lokalitě v současné době se vzácnou flórou a faunou. Příroda by zde tak byla naprosto zničena. Ze zeleného Křivoklátska by se nakonec stalo smetiště. Paní starostko, povodeň, to není jen voda, ale již zmíněné nánosy, smetí, odpad,“ napsal Rakovnickému deníku Rostislav Macák.
„Chápu, že dolní Berounka má problémy se záplavami, ale na druhou stranu, a to je další z názoru lidí, ta sídla nikdy neměla na dolním toku Berounky stát. Podle mého názoru je v tom možná ještě něco dalšího, třeba zájmy rozšířit sídla na dolním toku. Pokud bude oblast chráněna, ceny jsou pak úplně někde jinde, než v území, které proti povodni chráněno není,“ uvedla přitom ve zmiňovaném pořadu Peterková.
Odkaz na celý článek: http://rakovnicky.denik.cz/zpravy_region/obyvatele-krivoklatska-zuri-velka-voda-by-znicila-udoli-20160420.html, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (krajina u Berounky)
21.4.2016 7.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy