16. 10. 2019

Ředitelství vodních cest hrozí pokuta od antimonopolního úřadu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil sankci ve výši 300 000 korun Ředitelství vodních cest ČR za chybný postup ve veřejné zakázce „Rekonstrukce železničního mostu Nymburk – výluka součástí dráhy ČD“. Informoval o tom dnes tiskový odbor ÚOHS.

Rozhodnutí ale není podle ÚOHS dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad. Zadavatel přitom podle Úřadu porušil zákon o veřejných zakázkách, když uvedenou zakázku zadal v jednacím řízení bez uveřejnění, aniž by pro použití tohoto druhu řízení byly splněny zákonné požadavky. Mohl tak podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Ředitelství vodních cest ČR vyzvalo v roce 2007 k realizaci dané veřejné zakázky pouze společnost Viamont DPS a.s., a to s odůvodněním, že poptávané činnosti mohou být z důvodů technických a z důvodů vyplývajících ze zvláštních právních předpisů splněny pouze určitým dodavatelem. Vybraný uchazeč byl též zhotovitelem rekonstrukce mostu Nymburk.

Plnění zakázky spočívalo v zajištění výluky součástí dráhy ČD podle výlukového rozkazu na základě předložené žádosti o výluku příslušné správě dopravní cesty, a to v rámci projektu rekonstrukce železničního mostu Nymburk. Podle Úřadu by však uvedené plnění byl schopen realizovat každý subjekt, který by disponoval potřebnými informacemi – tedy údaji o rekonstrukci mostu Nymburk a o přizpůsobení výluky potřebám této stavby. Pokud zadavatel argumentoval tím, že prošetřovaná zakázka byla neoddělitelnou službou související s vlastní rekonstrukcí mostu, pak ji měl také v rámci veřejné zakázky na stavbu „Rekonstrukce železničního mostu Nymburk“ vysoutěžit.

Dle ÚOHS zadavatel neprokázal objektivní existenci důvodů,které by v tomto případě ospravedlňovaly použití jednacího řízení bez uveřejnění. V případě použití druhu zadávacího řízení, který umožňuje konkurenci a vzájemnou soutěž dodavatelů, mohlo Ředitelství vodních cest ČR obdržet ekonomicky výhodnější nabídku.

Naše voda

19.9.2012 14.03, Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3