5. 7. 2020

Naše voda navštívila historické prostory pražské kanalizace

Na prohlídku unikátních prostor – takzvané shybky pod Čechovým mostem, což je historicky první propojení kanalizačních stok pod Vltavou z počátku dvacátého století, vyrazila dnes na pozvání Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) redakce portálu Naše voda.Shybka pod Čechovým mostem je podle šéfa průzkumu stokové sítě PVK Jana Bernáta součástí páteřní stokové sítě Prahy, kterou tvoří šest kmenových stok. Konkrétně jde o stoku A, která odvádí odpadní vody z oblasti Prahy 1,2,3 a části Prahy 5 do pražské Ústřední čistírny odpadních vod.

Shybka existovala ještě před stavbou Čechova mostu, jehož konstrukce se tak musela kanalizační síti přizpůsobit. Na slavnostní uvedení shybky do provozu se přitom přijel osobně podívat v létě roku 1901 i sám císař František Josef I. Ačkoli je vstup do ní běžným návštěvníkům zakázán, v minulosti se v tomto prostředí natáčelo několik filmů. Typické pro něj je obložení speciálními, dvakrát pálenými cihlami, které jsou díky technologii výroby velmi pevné, tvrdé, ale křehké.

Video z návštěvy natočila i redakce portálu Naše voda, zájemcům bude v nejbližších dnech k dispozici na facebookové verzi našeho portálu, včetně fotoreportáže z akce.

Shybka je snížená část potrubí pro dopravu kapalin fungující na principu spojených nádob. Nejčastější formou jsou kanalizační shybky, které převádějí odpadní vody z jedné strany vodního toku na druhý. Zřizují se proto v místě křížení stoky s řekou nebo potokem. Shybka je tvořena zpravidla vtokovým a výtokovým objektem na obou březích vodního toku a vlastní shybkou, která je uložena na dně vodního toku a sestává se z několika souběžně vedených potrubí.

Celková délka stokové sítě v Praze činí 3 637 kilometrů, délka kanalizačních přípojek pak 954 kilometry. Délka kmenové stoky A je 3,05 kilometru.

Chráněnou technickou památkou je díky secesní výzdobě mostní konstrukce i Čechův most postavený v letech 1905 až 1908. Ten je v pořadí desátý pražský most přes Vltavu s šikmou mostovku, neboť břehy řeky Vltavy nejsou v těchto místech stejně vysoko. V současné době je Čechův most jediným ocelovým obloukovým mostem v Praze. Jeho konstrukci zdobí sochy čtyř bronzových postav géniů, světlonošů s pochodněmi či šestihlavé hydry se znaky Prahy.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

 

10.9.2014 12.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2