15. 11. 2018

V řece Moravě se dál šíří nebezpečná rybí nákaza

Mimořádná opatření platí na řece Moravě na Hanušovicku, kde se objevily ryby nakažené nebezpečnou chorobou zvanou septikémie. Informuje o tom Šumperský a jesenický deník.

Ochranné pásmo, které je na toku stanoveno v katastru osady Vysoký Potok na Hanušovicku, určila Státní veterinární správa. Odborníci na rybí nemoci potvrdili, že nákaza není nebezpečná pro člověka, přenáší se pouze mezi rybami a vážně postihuje jejich vnitřní orgány.

Pstruhařství ve Vysokém Potoce údajně již přišlo o metráky ryb, část z nich uhynula, další kusy musel majitel sádek zlikvidovat. Pstruhařství odmítlo záležitost komentovat. Na oblíbené baště, kde si turisté mohli s půjčeným náčiním chytit pstruha a nechat si ho v kuchyni připravit, je nyní rybolov pozastaven. Podle veterinářů je septikémie ojedinělá rybí choroba, která není rizikem pro člověka. Maso postižených ryb lze dokonce konzumovat, i když se to nedoporučuje. Virus ale ohrožuje další rybí chovy, může se nejčastěji přenášet mezi pstruhy, štikami a lipany. Podle ředitele Státní veterinární správy pro Olomoucký kraj Aleše Zatloukala vyplývá pro chovatele ryb v ochranném pásmu několik povinností. Případy hromadných úhynů ryb musejí ihned hlásit veterinářům.

„Ulovené ryby jsou určeny pouze pro osobní spotřebu rybáře. Přemisťování ryb včetně plůdku a jiker je navíc možné jen po předcházejícím souhlasu krajské veterinární správy,“ uvedl Aleš Zatloukal. Rybáři v postižené lokalitě řeku Moravu monitorují, zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by se nákaza šířila dál. Odkud se vzala, není dosud jasné.

Podle předsedy šumperské organizace rybářského svazu Františka Ondráčka je velmi pravděpodobné, že pochází z přivezených násad. „Podle našich zkušeností budou veterinární opatření trvat nejméně rok. Vodu v okolí ohniska nákazy pravidelně kontrolujeme, zatím jsme žádný úhyn nezaznamenali,“ řekl František Ondráček. Dodal, že na Šumpersku se naposledy septikémie vyskytla před několika lety.

Zdroj: Šumperský a jesenický deník

22.8.2013 10.24, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Kalendář Akcí

<< Listopad 2018 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Fotoblog

více >

VÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNOVÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNO
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >