4. 7. 2020

Reakce Severočeské vodárenské společnosti na zavádějící údaje v médiích

Ïnformace některých médií týkající se zastavení dotací pro část čistíren odpadních vod z Operačního programu životní prostředí (OPŽP) jsou podle Severočeské vodárenské společnosti zavádějící. Vyjádření k nim dnes poskytl portálu Naše voda mluvčí SVS Jiří Hladík.

1.)    splněné závazky ČR při vstupu do EU

SVS byla nucena vyhovět požadavkům legislativy. V tuto chvíli jsme již všechna opatření na ČOV v aglomeracích nad 2000 obyvatel zrealizovali. Jednotlivé stavby jsme financovali z vlastních zdrojů a s využitím úvěrů a půjček.

2.)    dotace (přiznání / nepřiznání)

SVS žádné oficiální zamítavé stanovisko Evropské komise k dnešnímu dni neobdržela. Naopak stále vedeme jednání s MŽP, který je řídícím orgánem OPŽP, a kterého jsme informovali o snaze  znovu otevřít jednání s provozovatelem o úpravě stávající provozní smlouvy.

3.)    dotační potenciál – jaké stavby máme s dotačním potenciálem / jakých staveb by se nepřiznání dotace dotklo ?

Celkový dotační potenciál z OPŽP představuje pro naše projekty cca. 750 milionů korun v  případě, že bychom získali dotaci v maximální výši. Jedná se o již dokončené rekonstrukce ČOV Česká Lípa, Nový Bor, Doksy-Staré Splavy a Jablonné v Podještědí, které probíhaly v letech 2009 –2011, a dále pak o dokončenou novou ČOV Litvínov, jejíž stavba byla dokončena v prosinci 2010. O dotaci žádáme i pro loni zahájenou rekonstrukci úpravny vody Jirkov.

4.)    dotace a jejich dopad na cenu vody

Dotace nemají zásadní vliv na růst ceny vody, neboť jsme všechny požadované investice již zrealizovali a ty se v současné ceně vody již projevily. Kžádnému skokovému zdražení vody tedy nedojde a to i z toho důvodu, že nárůst ceny vody je dán podnikatelským záměrem do roku 2015, ve kterém schválily akcionáři (458 města a obcí) maximální meziroční nárůst ceny vody ve výši 7,5 procenta. Zároveň neustále sledujeme sociální únosnost ceny vody a uplatňujeme princip solidární ceny vody na celém území působnosti. Z tohoto principu nehodláme ustoupit ani v budoucnu.

5.)    princip solidární ceny

V souvislosti s cenou vody v regionu působnosti SVS se v médiích objevily zavádějící informace. V našem vyjádření, které jsme médiím poskytly, bylo řečeno, že pro získání dotací by musela SVS mj. změnit také způsob stanovení jednotné ceny na tzv. finanční model, což však rozhodně neznamená rozlišovat cenu dle regionů. SVS nikdy neuvažovala o zrušení jednotné (solidární) ceny v celém regionu své působnosti.

6.)    získané dotace v minulosti

V letech 2004-2006 v Ústeckém kraji realizovala SVS integrovaný projekt Podkrušnohoří, spolufinancovaný z Fondu soudržnosti EU a SFŽP. Jednalo se o rekonstrukcí pěti čistíren odpadních vod (Jirkov, Klášterec n. O., Kadaň, Žatec, Údlice) a rozsáhlé dostavby kanalizační sítěv Ústí nad Labem v celkovém objemu cca 725 milionů korun. Pro tyto stavby se podařilo získat dotaci z Fondu soudržnosti ve výši 229 milionů a od SFŽP ve výši 15,6 milionů korun. V Libereckém kraji SVS realizovala v letech 2006 – 2009 integrovaný projekt Lužická Nisa, opět spolufinancovaný Fondem soudržnosti a SFŽP. Dotace dosáhla výše téměř 358 milionů korun a SFŽP téměř 19 milionů korun.

7.)    žádosti o dotace našich akcionářů

V článku MF Dnes, 3. 2. 2012,„Jedenadvacet obcí nedostane z Bruselu dotace na čistírny“ je uvedeno, že v regionu působnosti SVS by neměly získat dotace tyto obce:

Týká se to již dokončených rekonstrukcí ČOV v České Lípě, Doksech-Starých Splavech, Jablonném v Podještědí, Novém Boru, dále pak dokončené výstavby nové ČOV Litvínov a zahájené rekonstrukce ÚV Jirkov. Jak jsem již uvedl v komentáři u bodu 2, žádné zamítavé stanovisko jsme neobdrželi. Stavby pro nás nadále představují dotační potenciál ve výši cca. 750 milionů korun.

V případě měst a obcí Jiříkov, Sloup v Čechách, Radvanec, Nový Bor-Janov, Staňkovice a Varnsdorf vystupují jako investor přímo obce či jako Svazek obcí. S prosbou o komentář k jejich současné situaci se lze obrátit přímo na ně.

Naše voda

3.2.2012 18.55, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2