21. 9. 2020

7.8.2020 6.50, Rubrika: Statistiky a kauzy

Reakce AGC Flat Glass Czech a.s. na tiskovou zprávu vydanou ČIŽP

Tisková zpráva vydaná Českou inspekcí životního prostředí (zveřejnili jsme na: https://www.nase-voda.cz/firma-nedodrzela-minimalni-zustatkovy-prutok-a-prispela-k-uhynu-raku/)  nedokresluje celou situaci v červenci 2018, které vyústila uložením pokuty naší společnosti.

Společnost AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group využívá dva povolené zdroje povrchové vody pro chlazení technologií  výroby plochého skla. Primární zdroj je vodní nádrž Všechlapy a záložní zdroj je Kamenitý rybník v katastru obce Jeníkov.

V tiskové zprávě je zdůrazňováno vědomé neřešení dlouhotrvajících problémů s nedostatkem vody. Proti tomu se musíme ohradit.  Za posledních 10 let musela naše společnost využít záložního zdroje v Kamenitém rybníku pouze jednou a to po dobu 1 měsíce  v říjnu roku 2015. Primární i záložní zdroje užitkové vody byly v minulosti pro naši společnost vždy postačující.

Společnost AGC Flat Glass Czech a.s., byla postavena před problém s nedostatkem vody v červnu 2018 tím, že  kapacita primárního zdroje byla během 7 dnů zcela vyčerpána Elektrárnou Ledvice spol. ČEZ a.s. při opravě hlavního napájecího zdroje.  Naše společnost byla nucena na základě žádosti správce povodí přejít na určený záložní zdroj vody Kamenitý rybník v době, kdy již panovalo extrémní sucho.

Pro nepříznivé hydrologické podmínky bylo zřejmé, že pouze záložní zdroj Kamenitý rybník pro naši potřebu nebude dostačující a že v potoce není prakticky žádný průtok vody. Proto bylo ihned zahájeno hledání náhradního řešení. Jednali jsme se zástupci obcí o možnosti využití vodní nádrže Barbora k dotaci potoka Bouřlivec i o stavu nulového průtoku vody v potoce Bouřlivec a odvádění vod z potoka na horní části toku. Setkali jsme se s neochotou nedostatek vody na spodním toku Bouřlivce řešit.

Na základě této skutečnosti jsme ihned začátkem července vstoupili do jednání s provozovatelem blízkého kamenolomu o využití důlních vod. Realizace zahájení samotného čerpání z důvodu nutnosti položení potrubí se podařilo zahájit koncem července 2018 a to plně na náklady společnosti AGC.  Naše společnost dobrovolně 31.7. zahájila převod části čerpané vody z kamenolomu do vodního toku Bouřlivec. Zlepšení stavu na toku po zahájení dotace vody máme potvrzeno zápisem z šetření ČIZP.

Naše společnost využila jen akumulační kapacity Kamenitého rybníka jako našeho stanoveného záložního zdroje pro chlazení technologie tavení, což je proces, který nelze přerušit.

Zdroj : AGC Flat Glass Czech a.s., ilustrační foto archiv Naše voda

 

7.8.2020 6.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4