22. 9. 2020

Rafťáci vyjeli na rozvodněnou Morávku a 8letá dívka nepřežila

Při sjíždění řeky Morávky se v neděli odpoledne na Frýdecko-Místecku převrhl raft se třemi vodáky. Osmiletá školačka po převozu do nemocnice zemřela, řekla ČTK mluvčí ostravské fakultní nemocnice Petra Petlachová. Potvrdila tak informace České televize. Další dva lidé z raftu, muž a další dítě, jsou v pořádku, řekli ČTK mluvčí moravskoslezských hasičů Marek Gašparín a záchranářů Lukáš Humpl. Podle informací Povodí Odry na řece Morávce v době neštěstí platil první stupeň povodňové aktivity, dopoledne dokonce druhý.

Posádka raftu podle informací ČTK vyjela z Dobré a po Morávce mířila k soutoku s Ostravicí. “Okolo 15:45 jsme dostali informaci o události na řece Morávce. Muž se dvěma dětmi rozvodněnou řeku sjížděl na člunu, který se s nimi převrátil mezi obcí Dobrá a Frýdkem-Místkem,” řekl Humpl.

Šestačtyřicetiletého muže a patnáctiletou dívku nalezli záchranáři na břehu při vědomí a bez zjevných poranění. Po prvotním vyšetření je sanitka převezla do frýdecko-místecké nemocnice. Tělo osmileté dívky hasiči vylovili z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku bez známek života. Záchranáři dítě začali oživovat a po necelé hodině se jim podařilo činnost srdce obnovit. Stav dítěte byl ale kritický a v nemocnici později zemřelo.

Podle mluvčí policie Soni Štětínské tvořili posádku raftu muž a jeho dvě děti. “Policisté nyní zjišťují všechny okolnosti události,” uvedla. Zasahovali i hasiči. “Posádka na nafukovacím člunu nezvládla silný proud řeky Morávky. Člun se převrátil před soutokem řeky Morávky s řekou Ostravicí. Dospělá osoba a jedno nezletilé dítě se dostaly na břeh poblíž soutoku, třetí, nezletilá osoba, byla ve vážném stavu vytažena z vody až z řeky Ostravice,” uvedl Gašparín.

Současné vydatné deště tak už v Moravskoslezském kraji mají tři oběti. V sobotu vytáhli hasiči z řeky Osoblaha na Bruntálsku tělo utonulého šedesátiletého muže. Po jeho přítelkyni, jejíž tělo lidé ve vodě také viděli, policisté ještě pátrají. Je možné, že ji proud odnesl do nedalekého Polska.

Podle dat, které na svém webu zveřejňuje Povodí Odry, platil v době neštěstí na řece Morávce první stupeň povodňové aktivity. Dopoledne tam hladina dokonce stoupla na druhý stupeň. V řece Ostravici platí první stupeň už od sobotního večera.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

 

22.6.2020 8.26, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

PLUŽINY - šetrné zemědělství v PrazePLUŽINY - šetrné zemědělství v Praze
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4