29.1.2014 15.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony
Raci v rybníku U Mlýnečku skutečně uhynuli kvůli moru
Nepříjemná hypotéza se potvrdila. Populaci raků říčních v rybníku za Pecí pod Čerchovem zvaném U Mlýnečku, o kterém portál Naše voda také informoval, podle informací Domažlického deníku skutečně zachvátil račí mor.
„To nejhorší, co mohlo úhyn raků způsobit, se potvrdilo. Právě laminuji cedulky, abychom mohli území označit. Dáme je kolem rybníku, k přítoku i k odtoku, abychom eliminovali rizika přenosu račího moru člověkem, případně psem, kterého by s sebou měl. Ve vodě šíření původce moru nezastavíme, to nelze,“ informoval starosta Pece Jan Riederer a připojil, že v opraveném náhonu, který protéká obcí, i na horním toku pod splavem jsou vidět živí raci.
„Pokud by pes namočený v rybníku přeběhl do potoka, mohl by nemoc přenést,“ podotkl. „V Černém potoce, který obcí protéká, a nedalekém rybníku Mlýneček mohli lidé pozorovat značný počet mrtvých raků různého stáří. Při terénním šetření 13. ledna, které provedla Správa CHKO Český les a KS Plzeň, bylo při březích rybníku a v asi 700 metrech koryta pod ním napočítáno téměř 250 mrtvých jedinců. Laboratorní vyšetření provedené týmem docenta Adama Petruska z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy prokázalo, že příčinou úhynu raků byl skutečně račí mor,“ uvedla zooložka CHKO Milena Prokopová.
Nebezpečné plísňové onemocnění raků způsobuje parazit Aphanomyces astaci. „Na naše území bylo zavlečeno společně s nepůvodními, severoamerickými druhy – rakem pruhovaným a rakem signálním. Nepůvodní druhy jsou proti infekci mnohem odolnější než naši raci říční nebo kamenáči. U nich vede nákaza zpravidla k rychlému vyhubení celé populace,“ podotkla zooložka.
„Léčba ´račího moru´ skutečně není známa. Jedinou ochranou je prevence šíření nákazy. K přenosu dochází pomocí zoospor, nepohlavních rozmnožovacích stadií, které se uvolňují z nakažených raků. Mohou se šířit kontaktem s nakaženými raky nebo snadno přenášet z postižených míst s vodou, vodními živočichy – rybami, dále na předmětech, které se namočily, například rybářské potřeby, holinky, či kola aut. ´Mor´ lze přenést na mokré srsti nebo peří zvířat. V lokalitách s prokázaným výskytem „račího moru“ je nejbezpečnější zcela se vyhnout kontaktu s vodou. Pokud již ke kontaktu dojde, je účinnou prevencí přenosu nákazy na mokrých předmětech jejich úplné vysušení, protože zoospory jsou citlivé na vyschnutí,“ říká zooložka. Dokud tam budou mrtví jedinci, mohou se z nich uvolňovat spory zmíněné plísně, které nějakou dobu dokáží ve vodě přežít, ale nedá se odhadnout, jak dlouho,“ konstatovala doktorka Prokopová.
Správa CHKO Český les žádá všechny o maximální opatrnost při pohybu kolem vodních toků a nádrží a dodržování veškerých preventivních opatření proti přenosu nákazy. Uvítá také jakékoliv informace o případném pozorování hromadného úhynu raků a přidala kontakty: email: ceskyles@nature.cz a tel. číslo 374 611 021
Zdroj: Domažlický deník, ilustrační foto Naše voda – Petr Havel