3. 6. 2020

PVK oficiálně spustily centrální vodohospodářský dispečink

Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) dnes při příležitosti Světového dne vody slavnostně spustila systém SWiM – Centrální systém pro řízení a provoz vodohospodářské infrastruktury.

SWiM (Smart Water integrated Management) – integruje deset různých oblastí vodohospodářského managementu – například havarijní management, krizové řízení, kontrolu kvality vody, výrobu a spotřebu vody, plánování oprav či informování veřejnosti a klíčových zákazníků. SWiM tak v praxi představuje centrální vodohospodářský mozek hlavního města, který řídí distribuci pitné vody, odvádění odpadních vod, havárie nebo krizové situace v Praze. „V ČR je SWiM nejsofistikovanějším vodárenským systémem řízení a správy“ konstatuje generální ředitel PVK Petr Mrkos.

Systém SWiM mimo jiné přináší vyšší ochranu vodohospodářského majetku a zefektivnění jednotlivých vodohospodářských činností, například rychlejší reakci při krizových situacích, jako jsou povodně.  V takovém případě je podle Mrkose centrální dispečink koordinátorem všech potřebných aktivit. „V našem případě máme pro různé krizové události zpracovány povodňové plány, zahrnující například systém postupného uzavírání stokového systému podle toho, jak stoupá hladina vody ve stokách. Následně nastupuje zvýšená kontrola kvality vody a další kroky. V centrálním dispečinku se nám pak sbíhají veškeré informace z terénu, aby dispečer mohl optimálně koordinovat činnost na jednotlivých složkách,“ uvedl Mrkos.

SWiM je přínosem i pro zákazníky PVK. Zkracuje například dobu při nucených odstávkách vody v důsledku havárií na vodovodní síti, zlepšuje dohled nad kvalitou dodávané vody a zrychluje reakce při změnách její kvality. Zákazníkům PVK poskytuje také více informací prostřednictvím webových stránek společnosti, obsahující mapy s informacemi o haváriích a výlukách v dodávkách vody včetně sledování náhradního zásobování vodou.

Projekt SWiM je vyústěním dlouhodobého procesu inovací a zavádění nejmodernějších vodárenských technologií, který financovala společnost PVK spolu s Pražskou vodohospodářskou společností – správcem pražské vodohospodářské infrastruktury.

Naše voda – Petr Havel, foto archiv Naše voda

22.3.2014 10.19, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5