22. 9. 2020

První kniha pro nevidomé o Národním parku Šumava je na světě

Na informačním centru Rokyta dnes proběhl slavnostní křest knihy o Národním parku Šumava (NP) pro nevidomé „Šumava pro všechny – Průvodce pro turisty se zrakovým postižením“. Informoval o tom mluvčí NP Jan Dvořák.

Zrakově postižení lidé mají tak podle mluvčího vůbec poprvé možnost představit si, jak velké území zabírá Národní park Šumava a v kterých místech leží jeho nejznámější turistické cíle a vrcholy. Kniha je napsána v Braillově písmu a její přílohou jsou unikátní reliéfní mapy celého území s vyznačenými cíli (ilustrační foto).  „Vytvořit takovou kniha byla přitom velká výzva. Kvůli velikosti Braillova písma jsme museli vybrat to nejdůležitější o Šumavě s padesátkou turistických cílů a vrcholků, které jsme chtěli představit,“ uvedl autor knihy Jiří Vencl.

Nevidomí si tak díky nové knize udělají představu, kde na území Šumavy leží vrchol Poledníku, kde najdou Prameny Vltavy a kde jsou všechna informační centra Národního parku Šumava včetně toho na Svinných Ladách, kde je část expozice vybavena prvky pro slabozraké. „Jsem opravdu rád, že jsme konečně udělali něco, co přiblíží tak krásné území jako je Šumava i lidem, kteří ji nemohou vidět,“ říká ředitel parku Pavel Hubený.

Kniha „Šumava pro všechny – Průvodce pro turisty se zrakovým postižením“ se tak zařadila do jedenáctky českých knih, v Braillově písmu, které obsahují reliéfní mapy. První náklad je v počtu 100 kusů a knihy budou distribuovány konkrétní cílové skupině ve spolupráci s NRZP a k dispozici budou i na Infocentrech Národního parku Šumava.

V návaznosti na vydanou knihu Správa Národního parku plánuje popis vybraných cílů Braillovým písmem přímo v terénu.

Naše voda, foto: NP Šumava

24.6.2014 14.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4