21. 9. 2020

První etapa potoku Jaktarka je hotová

Povodí Odry umravňuje zlobivý potok Jaktarka. Píše o tom Opavský a Hlučínský deník s tím, že v současnosti je dokončena první etapa z Městských sadů do Jaktaře, která si vyžádala jedenačtyřicet milionů korun.

Práce spočívaly především v rekonstrukci stávající kynety, což je prohloubená část na dně koryta. Zpevnila ji kamenná patka a dnu koryta zajišťují stabilitu dvojité dřevěné prahy. Další úpravy byly zaměřeny na sanaci potoka a na vybudování nových betonových a gabionových zdí. Gabiony mají proti klasicky stavěným zdem mnoho předností. Jedná se především o zvýšenou propustnost vody, o odolnost proti sedání a ekologičnost výplně, která je pouze z přírodního kamene bez jakéhokoliv pojiva. Cílem úprav Jaktarky je umožnit tomuto vodnímu toku kapacitu až na dvacetiletou vodu.

„Od mostu v Žižkově ulici je dno potoka o zhruba metr hlubší, a to si vyžádalo několik přeložek inženýrských sítí,“ říká k rekonstrukci investiční ředitel Povodí Odry Miroslav Janoviak. Úpravám koryta Jaktarky muselo ustoupit několik desítek vzrostlých stromů s obvodem kmene nad osmdesát centimetrů. K zemi padlo i mnoho dřevin, jejichž kácení nevyžadovalo povolení. Zmizely tak převážně vrby, jasany, lípy, akáty a břízy.

„Kolem toku, kde to terén dovolí, bude vysázeno asi šedesát nových dřevin,“ slibuje mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná. Druhá etapa rekonstrukce za zhruba třicet milionů korun je plánována na letošní podzim a bude pokračovat z Jaktaře ke Stěbořicím. „Dosavadní práce byly někde dost složité, protože ve větší části toku je zástavba a ta je místy komplikovala,“ konstatuje Miroslav Janoviak. Náklady na rekonstrukci Jaktarky hradí ze svého dotačního programu Ministerstvo zemědělství.

Oficiální název vodního toku je Velká. Protože protéká i městskou částí Jaktař, vznikl jeho lidový název Jaktarka, pod kterým je znám. Jde o pravostranný přítok řeky Opavy, sloužící k zabezpečení soustavy stěbořických rybníků, a je na něm i vodní nádrž Nový Dvůr. V padesátých letech minulého století byl potok v jednom úseku upraven k přijetí vody pro případ požáru. Široké koryto s malým spádem však bývalo silně zanášeno a funkci protipožární nádrže tím už stoprocentně nesplňovalo. Povodí Odry ho převzalo od ledna 2011 po zaniklé Zemědělské vodohospodářské správě. Nová úprava Jaktarky spočívala hlavně v odstranění stavidel, což ale razantní navýšení spádu nezajistilo. „To byl důvod pro rekonstrukci, kterou provádíme v současnosti,“ vysvětluje Miroslav Janoviak.

Zdroj: Opavský a Hlučínský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

19.1.2015 8.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4