4. 6. 2020

Průmyslové firmy neprovádí povinné kontroly nádrží, ohrožují tím kvalitu vod

Valná většina průmyslových firem neprovádí kontroly těsnosti nádrží a jímek na skladování vodě nebezpečných látek, ačkoli jim to ukládá zákon. Poukazuje na to portál enviweb.cz.

Značné procento podniků navíc ani netuší, že takovou povinnost mají. Vyplývá to ze zjištění inspekční a certifikační společnosti Bureau Veritas, která má oprávnění ke kontrolám od ministerstva životního prostředí. ,,Firmy musí minimálně jednou za 5 let prověřit technický stav speciálních nádrží, ve kterých skladují vodě nebezpečné látky, jako jsou například oleje nebo různé hořlaviny. Týká se to zejména průmyslových podniků nebo potravinářských provozů, které musí zajistit, aby skladované látky nevnikly do povrchových nebo podzemních vod či kanalizací. Naše praxe ukazuje, že firmy nejenže kontroly neprovádějí, ale většina z nich ani o své povinnosti neví, i když jim to ukládá vodní zákon. Hrozí jim přitom až půlmilionové pokuty,” říká za Bureau Veritas Veronika Feifrlíková,odborník na environmentální problematiku.

Kontrola těsnosti nádrží a jímek se provádí tak zvaným náhradním způsobem, což obnáší hlavně vizuální kontrolu, která je stanovena normou. Využívají se také kamery nebo ultrazvuk. ,Nejčastější závadou je mechanické poškození skladovací nádrže. V důsledku prasklin pak dochází k prosakování a úniku nebezpečných látek do kanalizace a k ohrožení životního prostředí. Velké nedostatky nacházíme také v chybějící nebo nesprávné technické dokumentaci,” upřesňuje Feifrlíková.

Co obsahuje zkouška těsnosti tzv. náhradním způsobem:

  • kontrola výstupů z kontrolního systému zřízeného pro zjišťování úniku závadných látek ze zkoušené nádrže nebo potrubí z důvodů jeho netěsnosti
  • zjištění a vyhodnocení aktuálního stavu podzemní vody, zeminy nebo půdy v okolí nádrže nebo potrubí
  • kontrola měřením poklesu hladiny skladované látky v nádrži
  • senzorická kontrola stavu zkoušené nádrže nebo potrubí

Zdroj: www.enviweb.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

25.2.2017 2.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5