19.8.2024 9.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Průměrná teplota vody u hladiny v přehradách PLA je letos výrazně nejvyšší
Vývoj jakosti vody v nádržích je po dobu prázdnin (od 1.7.) z velké části ovlivněn dvěma faktory. Jsou to jednak lokálně se vyskytující časté přívalové srážky a jednak vysoké teploty, uvádí zpráva Povodí Labe. Na přiloženém grafu je zřejmé, že i v rámci poslední, poměrně teplé dekády 2015 – 2024, se ukazuje, že průměrná teplota vody u hladiny je letos výrazně nejvyšší.
Na grafu jsou porovnávány rozdílné typy nádrží – Vrchlice u Kutné Hory, Souš v Jizerských horách a Rozkoš u České Skalice. Z hlediska kvality vody se uplatňují trochu rozdílná měřítka na nádržích sloužících jako zdroj pitné vody, mírně odlišná jsou kritéria pro vody, které slouží ke koupání a pod zcela jiným úhlem je sledována jakost na rybnících, které slouží k chovu ryb.
Státní podnik Povodí Labe se zaměřuje především na vodárenské nádrže v kooperaci s vodárenskými společnostmi a na místa stanovená jako vhodná ke koupání společně s hygieniky. Některé rybníky jsou sledovány především z hlediska vlivu na krajinu a vodní toky pod nimi. Jako vodárenské zdroje výborné kvality je možné hodnotit nádrže Josefův Důl a Souš s průhledností přes 350 cm a koncentrací chlorofylu_a (dále jen Chla – indikátor zelených řas a sinic) pod 15 mikrogramů/l. Nádrž Vrchlice má svá specifická látková zatížení a i díky zásahům v povodí jsou hodnoty průhlednosti u hráze příznivé a pohybují se nad hranicí 200 cm. Poslední šetření ukázala poměrně nízká zatížení Chla (pod 10 μg/l). Vizuální hodnocení v oblasti horních ploch u Malešova však indikují postupné zhoršování mikroskopického obrazu. Na nádrži je pokusně instalováno kanadské zařízení EMFluid, ke zlepšení jakosti vody. Jeho význam pro kvalitu vodního prostředí je pravidelně sledován. Méně příznivá je situace na vodárenské nádrži Křižanovice, kde je v důsledku oprav mostovky snížená provozní hladina o cca 2 metry. Lze očekávat, že se zde opět mohou vyskytnout loňská závadná zhoršení (nyní průhlednost 100 cm a Chla cca 50 μg/l).
Ještě horší situace je na nádrži Hamry na Vysočině u Hlinska. Průhlednost zde již klesla na 80 cm a je zřetelný rozvoj vodního květu sinic. Vysoká teplota vody a hladina snížená cca o 5 metrů se také podepisuje na nepříznivém vývoji jakosti na nádrži Labská v Krkonoších (průhlednost 80 cm a Chla cca 30 μg/l). Zhoršená jakost na Labské může ovlivnit i Labe v Herlíkovicích, kde je vodárenský odběr pro město Vrchlabí. Také na Seči, která má rovněž vodárenský význam se jakost nevyvíjí nejlépe (průhlednost 100 cm a Chla cca 15 μg/). Veřejnost zde zaznamenala výrazné útvary tvořené obrněnkami, které se objevovaly na hladině zejména v oblasti Ústupek. Za tradičně využívané k rekreaci a koupání jsou považovány nádrže Mšeno, Rozkoš, Pastviny, a Harcov. Posledně jmenovaná nádrž nyní svému účelu však neslouží, neboť je vypuštěná a pokračuje zde rozsáhlá rekonstrukce. Nádrž Mšeno je stále velmi vhodná ke koupání, ale tendence k postupnému zhoršení jsou již zcela zřetelné. Například průhlednost z červencových 400 cm poklesla na polovinu. Také na jižní části nádrže Rozkoš je voda stále vhodná ke koupání a průhlednost se udržuje na hranici přijatelných 200 cm s koncentrací Chla mírně nad 10 μg/l).
Trochu odlišná je situace na Pastvinách, kde červencové období s výbornou kvalitou je střídáno značným zhoršením, které je způsobeno především rozvojem sinic a koupání má již částečná estetická i zdravotní omezení. Přesto je kvalita ještě vyhovující s průhlednosti kolem 200 cm. V horské nádrži Bedřichov se udržuje dobrá kvalita, přestože i v těchto polohách téměř 800 m n. m. se teplota vody po celé léto stále udržuje nejméně na 20o C. Na Fojtce je zřetelný pokles kvality vody (Chla nad 30 μg/l a průhlednost kolem 150 cm). Špatná jakost je na Pařížově a architektonické perle Lesu Království.
Na ostatních vodních plochách s vyhlášenými místy ke koupání sledovaných i hygienickou službou je nyní klasifikovaná jakost vody jako výborná na písnících Mělice, Březhrad, Lhota, Konětopy, vodní ploše Kristýna, koupalištích Nové Město pod Smrkem a Dachova u Hořic a na jezeře Poděbrady. Jako mírně zhoršená kvalita byla hodnocena jakost na Hradišťku I a rybníku Hlubokém. Zhoršená jakost se uvádí u Oborského rybníku a na koupališti Bakov nad Jizerou. Voda označená jako nevhodná ke koupání je na koupališti Sedmihorky. Obecně lze s postupující letní sezónou očekávat více či méně znatelné zhoršování jakosti vody, které bude pokračovat pravděpodobně až do konce září, uvádí analýza podniku Povodí Labe.
Zdroj a grafika: PLA
19.8.2024 9.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Milovickou rezervaci navštívili účastníci konference o pestřenkách
Akt. 7.9.2024 10.58Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Stavba vodojemu v Jihlavě bude stát 77 milionů korun
Akt. 6.9.2024 14.46Rubrika: Vodovody a kanalizace