3. 7. 2020

Proti kůrovci pomáhá aplikace „Kůrovcové info“

V boji s kůrovcem mohou lesníci využít portál KŮROVCOVÉ INFO, který umožňuje snadným způsobem sdílet informace o vývoji kůrovcovitých škůdců v různých lokalitách celé České republiky. Připomíná to zástupkyně šéfredaktora serveru Silvarium.cz Veronika Lukášová.
Inovativní projekt redakce odborného lesnického časopisu Lesnická práce, s.r.o., a Lesní ochranné služby VÚLHM, v.v.i, který pomáhá vlastníkům lesů s ochrannou proti škůdcům – KŮROVCOVÉ INFO – je zaměřen na monitoring a on-line sdílení informací o průběhu rojení více druhů lýkožroutů (l. smrkový, l. severský, l. lesklý) a nově také chroustů (chroust obecný, chroust maďalový) v různých nadmořských výškách v různých lokalitách České republiky.

„Webová aplikace na adrese www.kurovcoveinfo.cz  nabízí provozním lesníkům přehled o aktuálním stavu rojení v rámci ČR. Rojení je obdobím letové aktivity brouků a napadání nových stromů a nastává obvykle 2-3 krát za vegetační sezónu. KŮROVCOVÉ INFO má pozitivní ohlas u provozních lesníků i na odborných zahraničních konferencích. I to nás zavazuje k dalšímu rozvoji tohoto portálu,“ říká k projektu jeho spoluautor a odborný garant Petr Zahradník z Lesní ochranné služby.

„Respondenti, provozní lesníci z celé země, jednou týdně zadávají do aplikace výši odchytů kůrovců do feromonových lapačů a sledují tak začátek a intenzitu rojení brouků. Data z různých lokalit a nadmořských výšek se promítají do sdílené mapy a grafů a slouží k vzájemné informovanosti lesníků. Projektu se letos účastní již 200 respondentů s téměř 500 odchytovými místy, na nichž bude vyhodnoceno několik tisíc odchytů brouků. Podstatný je také postupný vznik velmi robustního souboru dat jako podkladu k dalšímu zkoumání kůrovcovitých,“ upřesňuje iniciátor projektu Jan Příhoda z časopisu Lesnická práce.

Během letošního jara se do aplikace registrovalo již přes 200 lesníků, kteří v rámci projektu sledují přes 500 lokalit.

Projekt podporují státní podniky Vojenské lesy a statky ČR a Lesy České republiky, zástupci soukromých, církevních i obecních lesů a národních parků. Pro svůj přínos pro lesnictví získal projekt letos (stejně jako loni) záštitu ministra zemědělství Mariana Jurečky.

Naše voda, foto Lesnická práce

31.5.2017 15.12, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2