24.3.2017 14.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Prostory NZM na zámku Ohrada nabídnou dvě nové expozice
Lovecký zámek Ohrada zahájí v sobotu 1. dubna 2017 nejen další sezónu, ale nabídne hned dvě výstavy tematicky spojené s myslivostí a přírodou. Informovala o tom dnes mluvčí Národního zemědělského muzea (NZM) Lenka Martinková.
Zatímco Zlatý jelen Slávy Štochla se na Ohradu vrací každý druhý rok a představuje nejlepší fotografie z česko-slovenské fotosoutěže, na výstavě Příroda v obrazech Heleny Grocholové bude k vidění pestrá kolekce obrazů a velkoformátových pláten.
Zlatý jelen Slávy Štochla (1. 4. – 30. 7. 2017)
„Atraktivní snímky přírody vždy poutají pozornost malých i velkých návštěvníků našeho muzea,“ říká o fotografické soutěži i výstavě ředitel muzea na zámku Ohrada Martin Slaba. „Fotografie zobrazují českou faunu a myslivecký život tak, jak jej většina z nás nemá šanci spatřit, a poskytují další rozměr expozicím muzea, které se zabývá myslivostí, lesnictvím a rybářstvím.“ V Rybářské chodbě loveckého zámku Ohrada budou od dubna do konce července vystaveny nejlepší fotografie z předchozích ročníků soutěže, v červnu je doplní nejúspěšnější fotografie z letošní soutěže.
Do soutěže Zlatý jelen Slávy Štochla se může přihlásit každý fotograf žijící v České nebo Slovenské republice bez ohledu na členství v myslivecké organizaci či fotografickém klubu. Pro letošní rok byly vypsány čtyři soutěžní kategorie Savci, Ptáci, Ostatní živočichové a Ze života myslivců. Výsledky soutěže budou slavnostně vyhlášeny na Národních mysliveckých slavnostech 24. června 2017, nejlepší fotografie pak doplní výstavu.
Sláva (Jaroslav) Štochl (1913–1990) byl významný český fotograf, jenž nalézal inspiraci zejména v živé přírodě. Jeho mottem bylo „Ulovit a nechat žít“. Soutěž, jež dnes nese jeho jméno, byla založena v roce 1986. Pořadateli výstavy jsou Národní zemědělské muzeum, zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, Českomoravská myslivecká jednota a časopis Myslivost.
Příroda v obrazech (1. 4. – 30. 6. 2017)
Od začátku dubna budou v nově rekonstruovaných sálech zámku Ohrada k vidění i obrazy Heleny Grocholové, z nichž část si budou návštěvníci moci doslova osahat. Výstava nazvaná Příroda v obrazech představí díla věnovaná přírodě v pěti tematických okruzích: Šelmy naší krajiny, Predátoři světa, Naše příroda, Koně a Spárkatá zvěř našich lesů.
Obrazy malované ve svébytném stylu olejovými a akrylovými barvami na plátna vynikají energií a pestrostí barev i životností zobrazovaných subjektů. Část maleb se vyznačuje výrazným plastickým povrchem, kterého se návštěvníci mohou dotýkat, a odnesou si tedy kromě vizuálního vjemu i zážitek haptický. Výstava svou tematikou volně navazuje na předchozí výstavy pořádané loveckým zámkem Ohrada, které byly věnované malířům přírody a myslivosti (malíři zvěře Jiřímu Židlickému a bratřím Hamiltonovým, barokním umělcům aristokratického lovectví v 18. století), a ukazuje tak veřejnosti různé umělecké pohledy na danou tematiku v závislosti na době vzniku děl a osobnosti jejich autora. Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy, která proběhne na loveckém zámku Ohrada 4. dubna 2017 od 16.00 hodin.
RNDr. Helena Grocholová v současnosti žije a tvoří v Lysé nad Labem. Výtvarnému umění se učila v ateliérech řady českých umělců, mezi jinými např. u akad. malíře prof. Františka Nedvěda a akademického malíře a grafika Emila Kotrby, známého malíře koní. Jejími náměty jsou příroda a zvířata v realistickém i abstraktním pojetí, často na velkoformátových plastických obrazech. Kromě malby se věnuje i fotografování a umělecké technice photopainting (kombinace fotografie a malby) a photoblending (kombinace fotografií), které využívá při tvorbě ilustrací k publikacím. V roce 2007 obdržela Evropskou cenu za výtvarné umění udělovanou Evropskou unií uměn. Je členkou Sdružení výtvarníků ČR, Uměleckého sdružení BENEART a České federace fotografického umění.
Barokní zámek Ohrada nabízí návštěvníkům expozice zabývající se především historií a vývojem lesnictví, myslivosti a rybářství. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží zvířat.
Naše voda, foto (lovecký zámek Ohrada) Jitka Erbenová, wikipedia
24.3.2017 14.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství