12. 7. 2020

Prostějovsko není ohrožené povodněmi

Obyvatelé Prostějovska nemusí mít obavu z povodní. Zdůraznila to dnes v reakci na informace zveřejněné 20. února 2012 v Prostějovském deníku mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. 

„Žádný katastrofický scénář, žádná valící se voda ze sněhu na Prostějov a okolní obce. Obyvatelé Prostějovska nemusí mít obavu ze zprávy, která byla uveřejněna v Prostějovském Večerníku,“ uvedla mluvčí s tím, že autor článku svými zcela neodbornými a poplašnými informacemi děsí čtenáře.

Autor například podle Slámové uvádí, že na Prostějov „se řítí 3,6 milionů kubíků sněhu“. Titulkem, doplněným o poplašnou grafiku „zatopené prostějovské radnice“, mate obyvatele z domnělé „povodňové vlny“. „Tyto informace mají v lidech vzbudit zdání, že jsou ohroženi povodní. Přitom letošní situace vůbec neodpovídá podobnému scénáři. Nejenže máme nádrž v Plumlově zcela vypuštěnou, ale sněhu na Drahanské vysočině je letos mnohem méně než v jiných letech. Autorovi článku jsme několikrát vysvětlovali, že objem vody ve sněhu neznamená, že všechna steče do řek v povodí nádrže. Navíc aktuální meteorologická situace nám jen nahrává. Pokud sníh bude i nadále odtávat postupně, jako doposud, nemusíme uvažovat ani o zahájení napouštění nádrže,“ vysvětlil generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

K uklidnění situace by měl přispět i fakt, že plumlovská nádrž zachytí vodu o objemu více než 5,5 milionů kubíků vody. Přestože z fyzikálních a přírodních zákonů není možné, aby všechna voda ve sněhu stekla do koryt řek a následně do nádrží (v ideálním stavuje je to cca. 1/3), matematicky je jasné, že 3,6 milionů kubíků vody z Drahanské vysočiny nemůže Prostějovsko ohrozit. Navíc úvaha, že by Prostějov mohla zatopit voda z Beskyd a Jeseníků, zcela popírá zeměpisná fakta.

„Vodu z nádrže postupně odpouštíme a zatím nebyl důvod se bavit o zahájení napouštění. Samozřejmě máme přísně stanovený manipulační řád. Pokud by jen trochu hrozilo, že z nádrže bude odcházet více vody, než by koryto Hloučely zvládlo, okamžitě zavíráme stavidla a vodu zachytíme v nádrži,“ doplnil ředitel závodu Horní Morava David Fína.

Naše voda

Odkaz na článek v Prostějovském večerníku:zde

23.2.2012 15.57, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2