16.5.2017 7.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Projekt protipovodňové hráze na Opavsku ztroskotal
Hráz proti velké vodě v Opavě-Vávrovicích nebude. Po dvanácti letech příprav Povodí Odry projekt kvůli vlastníkům pozemků zastavilo. Jak přitom připomíná ostravská mutace serveru idnes.cz, jde o vůbec první takový případ v Moravskoslezském kraji.
Dvanáct let chystaná protipovodňová hráz měla Opavu-Vávrovice a její místní části Držkovice a Palhanec chránit před velkou vodou až do hodnoty stoletých průtoků. Protože řeka Opava v obci tvoří státní hranici s Polskem, uzavíraly se kvůli ní i mezinárodní dohody. Marně, část pozemků na české straně se nepodařilo vykoupit. Projekt s rozpočtem 78 milionů korun proto skončil.
„Investorská příprava začala v roce 2005 a měli jsme bezpočet jednání včetně projednání s občany. S vlastníky dotčených nemovitostí jsme se snažili uzavřít smlouvy, potřebné nejen k získání územního rozhodnutí. V mnoha případech však bezúspěšně,“ uvedla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Majitelů, kteří nechtěli svou půdu prodat, bylo hned několik. „Jde asi o osm procent potřebných pozemků, které jejich vlastníci neprodali. Důvody byly finanční, někde i technické,“ upřesnil starosta Vávrovic Miroslav Kořistka. Hráz měl tvořit sypaný val, v některých místech kombinovaný s betonovou stěnou. To znamenalo zábor části zahrad místních lidí. Někteří měli vysoké finanční požadavky, jiní prodej podmiňovali možností příjezdu autem přes polskou stranu.
Vávrovice a jejich místní části Držkovice a Palhanec přitom velká voda ohrožuje často. „Z hlediska povodní je to nejrizikovější oblast, kterou máme. Rodinné domky jsou tam blízko vody, i škola je kousek od řeky,“ řekl Roman Konečný, člen Krizového štábu města Opavy.
Podle mluvčí Povodí Odry Vlčkové jsou při výkupech pozemků pro stavbu protipovodňových hrází problémy časté. Nový občanský zákoník od roku 2014 vodohospodářům situaci zkomplikoval. V minulosti se trvalé zábory majetkoprávně řešily až po stavbě. Pro ni postačila budoucí forma smlouvy. Nyní je nutné trvalé zábory stavby majetkoprávně vyřešit už předem.
Zdroj: http://ostrava.idnes.cz, ilustrační foto ČOV Opava : SmVaK
16.5.2017 7.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality

K jezeru Milada bude z Ústí o letních prázdninách opět jezdit linka zdarma
Akt. 21.4.2025 15.03Rubrika: Čistota vody a rekreace

VAK Náchod zvedl zisk o 14 procent na 17,4 mil. Kč, hodlá je investovat
Akt. 21.4.2025 14.05Rubrika: Vodovody a kanalizace