19. 8. 2019

6.8.2019 10.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Projekt LIFE Corcontica skončil, péče o krkonošské louky ale jede dál

Projekt „Obnovný management krkonošských luk“ z Operačního programu životního prostředí úspěšně prošel schvalovací procedurou na Ministerstvu životního prostředí. Informoval o tom dnes vedoucí odboru vnějších vztahů Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Jakub Kašpar.

Správa KRNAP podle něj tímto projektem navazuje s péčí o krkonošské louky na již ukončený projekt LIFE Corcontica. Projekt „Obnovný management krkonošských luk“ běží v letech 2018 až 2023. Krkonošské louky jsou jedním ze tří základních fenoménů, pro které byl národní park vyhlášen. Projekt OPŽP navazuje na LIFE Corcontica základní myšlenkou – obnovou hospodaření na výjimečných krkonošských horských enklávách. Spousta horských luk v minulých desetiletích degradovala kvůli zániku tradičního citlivého hospodaření krkonošských hospodářů trvajícího bezmála 500 let. Cílem je obnovit hospodaření v moderním pojetí, a tak pomoci navrátit krkonošským loukám jejich bývalou pestrost. Projekt plánuje podporovat péči na celkem 50 krkonošských lučních lokalitách. Na 17 z nich se můžete potkat s novými projektovými informačními panely „Ovečka“.

„Péči podporujeme na vybraných lokalitách, které přešly z projektu LIFE Corcontica. Začínáme také s obnovou péče na zcela nových loukách. Zajistit péči na nových lokalitách vyžaduje mnoho úsilí především v komunikaci s vlastníky pozemků a novými hospodáři. Z dalších priorit bude nezbytné zajistit souhlasy vlastníků s prováděním prací, které zpřístupní louky pro klasickou pastvu a seč. Jedná se především o výřezy náletových dřevin, likvidaci invazivních druhů jako je šťovík alpský nebo lupina mnoholistá, sběr kamenů z luk či obnovu vodního režimu na loukách. Tyto činnosti má na starost část projektového týmu – pracovní skupina Správy KRNAP,“ uvedl Kašpar.

Pro nové projektové louky, na kterých se v tomto roce nepodařilo vyjednat péči a uzavřít smlouvy, bude Správa KRNAP v průběhu podzimu vyhlašovat druhou výzvu pro podání žádosti o příspěvek na hospodaření. Vlastníci a potenciální hospodáři, kteří se nestihli přihlásit letos na jaře v rámci první výzvy, budou mít tedy ještě další příležitost přihlásit se do projektu a pobírat příspěvek na hospodaření.

Další informace o aktuálním dění na loukách můžete sledovat na webových stránkách: https://life.krnap.cz/ a facebookovém profilu: https://www.facebook.com/life.corcontica/

Zdroj a foto (vranka vyskytující se v krkonošských tocích) KRNAP

6.8.2019 10.00, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1