19. 10. 2019

18.7.2012 13.46, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Projekt „Řídím, piju nealko pivo“ má letos řadu novinek

Pivovarníci sdružení v Českém svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) přicházejí letos v boji za neslučitelnost konzumace alkoholu s řízením vozidel s řadou novinek. Informoval o tom na tiskové konferenci svazu jeho výkonný ředitel Jan Veselý.

Projekt má nicméně stejně jako loni formu spolupráce pivovarů s Policií ČR během dopravně bezpečnostních akcí. Ty se uskuteční ve 14 krajích ČR na místech policejních kontrol. Pracovníci agentury zastupující výrobce nealkoholického piva v modrých reflexních vestách předají řidičům, kteří nepožili před řízením motorového vozidla nebo při něm alkohol, nověkoncipovaný alkoholtestr a nealkoholické pivo z produkce pivovarů, jež se do projektu zapojily. „Velmi oceňujeme skutečnost, že jsme mohli díky Policii ČR v loňském roce během jejich dopravně bezpečnostních akcí oslovit řidiče se vzkazem z naší strany, tedy od pivovarníků, že alkohol za volant nepatří, a že se přesto řidiči nemusí vzdát u nás tak oblíbeného piva, aby bezpečně dojeli tam, kam mají namířeno. Vždyť mají k dispozici nealkoholickou variantu piva,“ uvedl František Šámal, předseda ČSPS. Svaz podle něj hlavně potěšilo, že se zvýšil počet pivovarů, které se letos do akce zapojují.

Jednou z letošních novinek je projekt Opilé brýle. Ve stanech, jež budou prezentovány na hudebních festivalech a pivních slavnostech, kterých se zúčastňují především mladí, si mohou návštěvníci festivalu vyzkoušet speciální brýle, které navozují pocit opilosti. Za asistence této pomůcky návštěvníci mohou zažít, jak budou zvládat běžné úkony při omezeném zrakovém vnímání po požití alkoholu. Experimentátoři tak budou mít jedinečný zážitek: prožijí za střízliva vlastní opilost a pozměněné stavy vnímání s ní spojené. Dalšími úkoly jsou činnosti zaměřené na postřeh, prostorové vnímání, jemnou motoriku a logické myšlení, většinou spojené s běžnými aktivitami řidiče v dopravním provozu.

„Mezi úkoly pro účastníka akce patří následující: projít se po rovné čáře, dotknout se prstem špičky nosu a střídavě stát na jedné noze. Lidé si mohou na vlastní kůži zkusit, jak mohou jednoduché úlohy jako vložit klíče do zámku vozu nebo poznávání dopravních značek být ovlivněny právěpožitím alkoholu,“ říká Martina Ferencová, předsedkyně komise Společenské zodpovědnosti pivovarů. „Návštěvník dostane příležitost porovnat vnímání nebezpečí ztráty koordinace a ztíženého rozhodování obdobného jako po požití alkoholu. O to nám šlo v první řadě,“ doplnila Martina Ferencová.

Stany, ve kterých si zájemci mohou Opilé brýle otestovat, budou k dispozici na deseti významných hudebních festivalech a pivních slavnostech. Zároveň bude mezi účastníky soutěží proveden průzkum zkoumající názory mládeže na užitečnost podobných propagačních akcí. Dále nás bude zajímat, jak často konzumují pivo, a především, zvažují-li konzumaci alkoholu před každou jízdou díky podobným akcím.

Projekt „Řídím, piju nealko pivo“ si klade za cíl představit a rozšířit povědomí o nápoji pro řidiče, který může být výhodnou alternativou z hlediska bezpečnosti a dodržování zákona. Projektu se zúčastní 10 pivovarských skupin a pivovarů, celá akce probíhá v období od 29. června do 2. září 2012.

Další informace naleznete na internetových stránkách Českého svazu pivovarů a sladoven www.cspas.cz.

Naše voda

 

18.7.2012 13.46, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2