22. 8. 2019

Přístup k soutoku Dyje a Moravy bude v některých měsících omezen

Po dobu několika měsíců bude letos omezen vstup do atraktivního území u soutoku řek Dyje a Moravy, z důvodu ochrany tamní zvěře. Informovala o tom jihomoravská mutace deníku Mladá fronta DNES.

 „K vlastnímu soutoku se dostanete bránou, na první pohled vypadá zamčená, ale nic se nebojte a směle otevřete malou branku,“ láká výletníky server bike-trip.cz, který nabízí podrobné popisy cyklotras. V příštích letech by ale mohli narazit na to, že branka zůstane zavřená. Oblíbené cyklotrasy a pěší trasy totiž protínají největší tuzemskou oboru. A lesníkům vadí, že davy turistů ruší zvěř.

Na stole odboru životního prostředí břeclavské radnice už přistála žádost Lesů České republiky, aby nařídili omezení vstupu do obory Soutok. Courají, kde nemají „K tomuto kroku nás vedl především silný nárůst turistického ruchu v posledních letech. Jde nám především o to, aby v určitém období, které je pro zvířata nejdůležitější, nalezla zvěř v nejfrekventovanějších částech obory klid,“ vysvětluje mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová. Podle ní jde především o dobu kladení mláďat, období říje a konec zimy, kdy je zvěř zesláblá. Nárůst počtu turistů v oboře, kde lesníci chovají jelení, daňčí, srnčí a černou zvěř, je podle lesníků markantní. „Vlivem návštěvníků, kteří při pohybu oborou nerespektují doporučené trasy, dochází k takřka celoročnímu rušení zvěře chované v oboře,“ napsal odboru životního prostředí ředitel Lesního závodu Židlochovice Miroslav Svoboda. Právě nadměrný a neregulovaný pohyb lidí v oboře narušuje pastevní cyklus zvěře a zbytečně ji stresuje. „Zvěř pak při hledání klidných míst vniká do oplocených mladých lesních porostů, kde působí značné škody,“ vysvětluje Svoboda. Podle něj může ojediněle dojít i k tomu, že spárkatá zvěř uniká mimo oboru. Nekontrolovatelný pohyb turistů má podle něj velký dopad i na ekonomiku podniku. „Pokud jde o vyčíslení těchto škod, lze hovořit minimálně o statisících,“ tvrdí v dokumentu Svoboda.

Omezení vstupu by mělo platit po dobu několika měsíců v roce. V únoru a březnu celodenně, v říjnu a listopadu po 16. hodině odpolední, v květnu a červnu pak pouze přes noc. „O rozsahu omezení jednáme s orgány samosprávy, státní správy a dalšími subjekty,“ potvrzuje mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Domnívá se, že omezení, tak jak jej lesníci požadují, by se nemělo turistů a cykloturistů dotknout nijak významně. „Vůbec se například netýká severní části obory okolo zámečku Pohansko a trasy kolem bývalé signální stěny až k soutoku Moravy a Dyje,“ říká. Právě tyto trasy jsou mezi turisty nejoblíbenější.

Úřady pověřených obcí omezení vstupu na turistické trasy povolují spíše výjimečně. Žádosti Lesů ČR vyhověly například při povodních, když oboru Soutok zaplavila voda a hrozilo, že lidé budou ještě více plašit vystresovanou zvěř a nahánět ji do vody. Obora Soutok má 4 232 hektarů a je nejen největší v kraji, ale dokonce i v celé zemi. Její velkou část tvoří lužní lesy mezi Dyjí a Moravou, jsou v ní však i rozlehlé louky se solitérními duby.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Morava, ilustrační foto NP Podyjí

3.4.2015 8.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1