15. 8. 2020

Příští týden začíná v zemědělském muzeu výstava „Dělat les“.

Interaktivní výstava “Dělat les”, kterou v Národním zemědělském muzeu (NZM) v Praze připravili nositelé několika designérských cen studia BoysPlayNice spolu s libereckým architektonickým ateliérem Mjölk, bude k vidění od úterý 19. září.

Informovala o tom mluvčí NZM Lenka Martinková s tím, že cílem výstavy je ukázat, že žádný les vyjma historického nevznikne sám od sebe a ke svému zrodu potřebuje člověka. Dělat les rozhodně není jednoduché a během jediného roku se v něm odehraje tolik převratných událostí, že to stojí za zachycení a zdokumentování. A právě o to se pokusili velmi nevšední formou autoři výstavy Dělat les v NZM fotografické studio BoysPlayNice (držitelé ceny Czech Grand Design), renomované architektonické studio Mjölk a společnost Kloboucká lesní, které připravily zvláštní procházku společenstvím stromů, travin a dalších živých organismů, při níž každý zapojí zrak, sluch i hmat. S lesem a jeho životem během jediného roku se návštěvníci propojí nejen skrze unikátní fotografie, ale také díky zvláštním objektům – stavbám, které tvoří zvláštní symboly a na něž bude možno nejen sahat, ale také do nich vstupovat.

Procházka začíná v objektu zvaném Laboratoř. Nacházíme se u počátků cyklu lesa obhospodařovaného člověkem. Fotografie sledují různé druhy kořenových systémů sazenic. Ruce, které drží sazenici budoucího stromu, odkazují na význam lidské práce a individuálního přístupu. Protipólem těchto obrazů jsou fotografie dřeva ze stromu napadeného kůrovcem. Sazenice pěstované ve školce nahradí stromy padlé při nucené těžbě. Pravidelné záhony sazenic v dalším objektu Velkoškolky tematizují mechanizaci
lesní výroby, roli stroje jako pomocníka řízeného zkušeností člověka. V černém objektu zvaném Temná komora se pak divák setká s jediným zdrojem osvětlení – nočními fotografiemi strojů, které jsou na obrazech jako mechaničtí tvorové zachyceny fotopastí.

Temná komora na čtvercovém půdorysu sousedí s galerií zvanou White cube čili Bílá kostka, jak je přezdíváno moderním galeriím umění. Velkorysý prostor galerie hostí téma těžby. Fotografie velkých formátů zachycují pád stromu a okamžik těsně po jeho dopadu na zem. Moment zániku stromu je stavěn na roveň krásy konce, který je zároveň příslibem nového počátku. Přerod stromu v materiál dřeva je zastoupen v objektu Showroom. Cyklus lesa se tak zdá být u konce. Poslední dva objekty expozice
připomínají svébytným způsobem péči o les, která souvisí s pěstební činností. Zvláštní kontrapunkt pak tvoří tzv. Kabinet kuriozit – sbírka přírodních fragmentů nalezených v lesní krajině a dokládajících, jak barvy dokáží vizuálně proměňovat a dát novou podobu tak „běžné“ součásti stromu, jakou je drobná větvička. Nezávisle na ostatních budovách stojí ve výstavním sále Kostel. Tématem jeho „ výzdoby“ je pálení klestí. Ačkoli jednotlivých obrazových zastavení není čtrnáct, jak je ustáleným pravidlem křížové cesty, vedou fotografie k hlavnímu, jakoby oltářnímu obrazu se stafáží lidí zahalených dýmem. Kouř symbolizuje očistu.

Vyjma výstavních objektů jsou součástí celé expozice také designově upravené kmeny, sloužící k odpočinku i dovádění, a na ty, kdo rádi přikládají ruku k dílu, pak čeká hromada stavebního materiálu v podobě dřevěných kostek, z nichž lze postavit prakticky cokoliv. Svou tvorbu pak může každý vyfotit a umístit na facebookovou stránku výstavy a dát jí tak další přidaný rozměr. Výstava „Dělat les“ je v Národním zemědělském muzeu v Praze k vidění od letošního 19. září do 31. ledna příštího roku. Expozici doplňuje bohatý doprovodný program – přednášky, lektorské programy s lesnickou pedagogikou a diskuzní fóra.

Naše voda, ilustrační foto (dřívější interaktivní výstava NZM les a papír) Naše voda – Nina Havlová

15.9.2017 4.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6