16. 6. 2019

Příspěvek ČAOH k diskuzi časopisu Odpady k návrhu nových zákonů

V aktuálním čísle časopisu Odpady proběhla diskuze redakcí oslovených zástupců odpadového sektoru k návrhům zákona o odpadech a zákona o výrobcích s ukončenou životností. Jedním z nich je také ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka.

Stručné stanovisko k návrhu nového zákona o odpadech:

Nový zákon není technologicky neutrální – Stále častěji zaznívá, že podstatným problémem návrhu nového zákona o odpadech je to, že není technologicky neutrální. Jeho nastavení může v dohledné době způsobit nemožnost splnění nových evropských odp. cílů. To vše se skrývá v tabulce na poslední straně návrhu – v ekonomickém nastavení.

Proč zásadně zvyšovat zdanění i pro nevyužitelné odpady?

Zatím nebyl nikdo z MŽP schopen vysvětlit, proč má mít ČR nejvyšší poplatek v rámci EU pro NEVYUŽITELNÉ odpady. Navržené nastavení způsobuje to, že odpady se vůbec nevyplatí zpracovávat a technologicky třídit. Extrémní zpoplatnění je limitující pro zpracovatelské technologie. Návrh MŽP je výhodný de-facto jen pro jednu technologii, pro spalovny (více viz zde). Pokud nebudou mít konkurenci v třídících zařízeních, která by byla navrženým zpoplatněním nevyužitelných odpadů mimo hru a pokud budou občané nuceni platit vysoké poplatky, pak mohou spalovny i se svou nejvyšší cenou na trhu fungovat. Jen není zřejmé, jak by ČR bez technologického třídění a úprav odpadů mohla splnit vysoké recyklační cíle. Zatím také není jasné, proč MŽP nechce technologicky neutrální zákon.

Návrh zákona bude třeba upravit.

Ze stovek zásadních připomínek zaslaných na MŽP je však zřejmé, že zákon bude třeba ještě významně upravit. Klíčové negativní připomínky obcí, průmyslových svazů, odpadářů a dalších, přitom cílí právě na oblast chybně navrženého ekonomického nastavení a na ministerstvem navrhované extrémní zdražení poplatků, tedy ekologických daní (více viz zde). Ministerské řešení již bylo mediálně z mnoha stran odmítnuto. Hledejme cestu levnější a technologicky neutrální.

Celé znění připomínek ČAOH k návrhu nového zákona o odpadech je k dispozici zde: Kompletní připomínky k návrhu nového zákona o odpadech

Stručné stanovisko k návrhu nového zákona o výrobcích s ukončenou životností:

Klíčová problematika druhého zákona také souvisí s budoucími náklady, které platí občané, ale ne tak viditelně. V zákoně VUŽ jde zejména o to, zda v ČR bude v sektoru sběru a zpracování elektro a dalších komodit tržní a soutěžní prostředí, nebo bezsoutěžní monopol či oligopol 2-3 nejsilnějších kolektivních systémů. To, která cesta je levnější, je myslím zřejmé, ale na to nechť si odpoví každý čtenář sám.

Celé znění připomínek ČAOH k návrhu nového zákona o výrobcích s ukončenou životností je k dispozici zde:Kompletní připomínky k návrhu zákona o výrobcích s ukončenou životností

 

Celou diskuzi všech oslovených najdete v aktuálním čísle časopisu Odpady.

Zdroj: Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz), ilustrační foto Naše voda (skládka Ďáblice)

 

11.4.2016 7.47, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RYBÁŘSKÉ SLAVNOSTI V BLATNÉRYBÁŘSKÉ SLAVNOSTI V BLATNÉ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30