9. 7. 2020

Přírodě i lidem schází déšť, nejhorší je to na Morávce

Na Ostravsku už téměř měsíc nepršelo. Podle deníku Mladá fronta Dnes pro Moravu a Slezsko si kvůli nedostatku vody zoufají v celém Moravskoslezském kraji myslivci, rybáři i vlekaři.

Rybáři mají potíže. A velké. Po vánočních výlovech chtějí vypuštěné rybníky znovu naplnit vodou, jenomže je jí málo – už měsíc nepršelo. „Napouštění jde velmi pomalu, a pokud se situace nezlepší, tak budeme mít problém i s komorováním, tedy bezpečným přechováním ryb přes zimu,“ líčí jednatel společnosti Rybářství Rychvald Hynek Sochor. Pokud by průtok vody v rybníku nebyl dostatečný, rybáři by museli použít elektrické aerátory, které vodu provzdušní a ryby by měly dostatek kyslíku. Náklady za zimování ryb by se tím výrazně zvýšily.

Kvůli suchu v celém kraji jsou nervózní i vlekaři. Třeba Jaromír Vlček ze Ski areálu Bílá popisuje, jak sucho stěžuje zasněžování sjezdovek: „Vodučerpáme z horských potoků. Letos je jí méně, opravdu chybí,“ podotýká Vlček. Hydrologové potvrzují, že letošní listopad je srážkově velmi podprůměrný. Třeba na Ostravsku pršelo naposledy 25. října, tehdy na zem spadlo 4,2 milimetru srážek. „V listopadu zatím nepršelo vůbec,“ říká Pavel Lipina z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě-Porubě. Dlouhodobý srážkový průměr v listopadu na Ostravsku je 47 milimetrů.Předpokládá se, že do konce měsíce ještě zaprší, prozatím to ale vypadá na silný srážkový deficit – mnohem větší, než jaký byl před třemi lety. „V roce 2008 spadlo na Ostravsku jen 15 milimetrů srážek. Za posledních deset let šlo o srážkově nejvíce podprůměrné období,“ sděluje Lipina.

„Vody je málo, na řekách je to vidět. Stav vody v nádržích také klesá – přehrada Slezská Harta je naplněná z 86,7 procenta, nejméně vody je v nádrži Morávka, která je naplněná jen z 52,2 procenta. Omezování dodávek vody ale nehrozí, v dřívějších letech byla situace mnohem horší,“ uvádí mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

A také hydrolog Pavel Lipina tvrdí,že na podzim jsou nízké srážkové úhrny docela běžné. Jenomže podle myslivce Štěpána Neuwirtha je situace alarmující.„Srážkový deficit je obrovský. Lesníci odhadují, že v některých letech spadlo o dva až tři metry méně srážek. V potůčcích, které jsou sběrnami vody pro větší toky, skoro nic není. V přírodě umírají mladé stromy – smrky, které mají pět šest let,“ zdůrazňuje myslivec z Polanky nad Odrou. Déšť, který by přírodě i lidem pomohl, zatím na zem ale nespadne.

„Pokud se vůbec nějaké srážky objeví, budou velmi slabé. Spíše půjde omrholení z nízké oblačnosti nebo o slabé sněžení,“ dodává Tomáš Ostrožlík z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě Porubě.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta Dnes – severni Morava a Slezsko

22.11.2011 7.53, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2