18. 7. 2019

Připravovaná novelizace zákona o DPH má speciálně upravovat zacházení s poukazy

Zákon o DPH má nově definovat „poukaz“. Připomíná to poradenský portál pro podnikatele daně a účetnictví (du.cz), s tím, že úprava vychází z příslušné Směrnice.

Poukazem se pro účely DPH rozumí nástroj, se kterým je spojena povinnost poukaz přijmout jako úplatu nebo část úplaty za dodání zboží nebo poskytnutí služby a kterým je určeno zboží, které má být dodáno, nebo služba, která má být poskytnuta, popř. osoba, která má uskutečnit dodání tohoto zboží nebo poskytnutí této služby. Dále má zákon o DPH obsahovat definici jednoúčelového a víceúčelového poukazu. U jednoúčelového poukazu je při vydání známa sazba nebo osvobození od daně a místo plnění. Vydání takového poukazu se považuje za dodání zboží nebo poskytnutí služby. Naopak předání zboží nebo poskytnutí služby na základě jednoúčelového poukazu uskutečněná osobou povinnou k dani, která tento poukaz přijme jako úplatu, se nepovažuje za dodání zboží nebo poskytnutí služby.

Zcela odlišně je to u víceúčelových poukazů, kterými jsou poukazy nepovažované za jednoúčelové poukazy. Vydání takového poukazu se nepovažuje za dodání zboží nebo poskytnutí služby. Tím je až skutečné předání zboží nebo skutečné poskytnutí služby na základě víceúčelového poukazu.

O průběhu legislativního procesu budou čtenáři e-mailových novin pro daně a účetnictví informováni. Informace je také možné získat na semináři Komplikované příklady v DPH, který upozorní na chyby při uplatnění režimu DPH na výstupu a při nárokování odpočtu DPH. Komplikované případy budou také řešeny z pohledu vykázání v DPH výkazech.

Zdroj: https://www.du.cz/, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

29.3.2018 6.17, Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4