27. 5. 2020

Pripovodňovou štolu v Jablonci neplatí EU

Protipovodňová štola v Jablonci není ve skutečnosti placena z evropských fondů, ale ze státního rozpočtu. Píše o tom deník MF DNES s tím, že peníze na toto opatření byly získány prostřednictvím úvěru od Evropské investiční banky (EIB).

Buďte v klidu, stavbu protipovodňové štoly za téměř půl miliardy platí skoro celou Evropská unie. Podobnou informaci můžete najít na oficiálním webu Jablonce, v radničním zpravodaji i v zápisu z besedy s obyvateli města před zahájením stavby. Štola je však ve skutečnosti hrazena ze státního rozpočtu. Jde totiž jen o půjčku.

„Finance neplynou ze státního rozpočtu, ale z dotace na protipovodňová opatření z programu Evropské unie prostřednictvím ministerstva zemědělství…“ Tolik Jablonecký měsíčník z dubna letošního roku. Téměř totožné sdělení je pak i na webu magistrátu v tiskové zprávě z letošního května. Otázka: Jak je to s financováním štoly? Odpověď:„Jsou to finance z EU na protipovodňová opatření, na nic jiného,…“

I když město není investorem štoly, je jím Povodí Labe, rozhodlo se, že bude jakýmsi prostředníkem mezi obyvateli Jablonce a stavbaři a investorem. Podle dokumentů z ministerstva zemědělství a financí a také výpisu ze zadání zakázky na štolu, které má MF DNES k dispozici, je zřejmé, že peníze na štolu jdou ze státního rozpočtu.

To potvrzuje i mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček. Právě přes toto ministerstvo peníze do projektu tečou. „Finanční prostředky na realizaci protipovodňových opatření z programu Podpora prevence před povodněmi II skutečně plynou ze státního rozpočtu ČR, a většinový podíl z nich tvoří peníze poskytnuté Evropskou investiční bankou,“ říká mluvčí a dodává: „Tyto úvěrované prostředky jsou však součástí státního rozpočtu ČR. To znamená, že samotný program nikdy z prostředků EU či jejich fondů nebyl financován.“

Celou štolu, která vyjde na 434 185 milionů korun a ze kterých Povodí Labe zaplatí přes 25 milionů, tedy zaplatí daňoví poplatníci.

Podle některých Jabloneckých je celý projekt zbytečný. Na besedách týkajících se této stavby štolu často napadali jako zbytečnou, jelikož povodně byly ve městě na konci 19. století a právě kvůli nim vznikla přehrada ve Mšeně. Odpůrci stavby poznamenávali, že jde jen o zvyšování ceny pozemků, které má štola ochránit. Je totiž pravdou, že některé pozemky ve městě patří do záplavové oblasti a jejich tržní cena se po výstavbě štoly může zvýšit. Podle Jaroslava Jarouška, ředitele jablonecké pobočky Povodí Labe, není štola rozhodně žádným tunelem na peníze. „Lidé, kteří upozorňují na zbytečnost štoly, se domnívají, že k nám nemůže přijít velká voda. Když mohla být v roce 1897, tak proč ne zítra nebo za měsíc,“ uvedl.

Stavbou protipovodňové štoly je pověřeno společenství firem Syner a Metrostav. Železobetonová štola bude dlouhá 1,259 kilometru, široká 3,1 metru a vysoká 2,75 metru. Její průtok bude 30 metrů krychlových za sekundu. Celkové náklady na její stavbu převyšují 434 milionů korun. Hotová má být v červnu příštího roku.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – liberecký kraj

 

31.8.2012 10.52, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31