17. 8. 2019

Přicházející mrazy zkomplikují vysoušení bytů po letošních povodních

Půl roku po letošních povodních se s jejich následky stále potýkají obyčejní lidé, zemědělci nebo lesníci. Aktuální stav bilancovalo vysílání Českého rozhlasu.

Řada obcí byla tehdy vyplavena a její obyvatelé evakuováni. Lidem postiženým povodní pomáhaly v nejtěžších chvílích záchranáři a blízcí, následně také veřejné sbírky, do kterých se zapojilo několik organizací, včetně Českého rozhlasu. Lidé poslali kolem dvou set tisíc dárcovských sms a do sbírek daly desítky milionů korun. Dodnes se ale početná část, kteří povodně zažili doslova na vlastní kůži, musí potýkat s jejich následky – i půl roku po velké vodě mají doma vlhké stěny, ve sklepech vysoušeče a na jejich domech se objevují praskliny.

Přitom dlouhých šest měsíců může za dostatečné teploty podle statika a soudního znalce Milana Vaška ze stavební fakulty ČVUT postačit k tomu, aby se zdivo vysušilo.V některých místech se ale může voda držet i několik let. „Protože se to dostatečně neprohřeje a neodvětrá,“ vysvětluje Vašek.

S mrazy teď navíc přicházejí další komplikace – vlhké zdi můžou začít o to víc praskat. Podle Vaška by proto zvláště v tomto období neměly majitelé domů, které voda vyplavila, polevovat v úsilí své bydlení zachránit: „Stále by tam měly mít odvlhčovače, vytápět a větrat.“

Mezi lesníky a podnikatele v oboru myslivosti rozdělí ministerstvo zemědělství v rámci kompenzací 28 milionů korun, o dotaci mohou zájemci žádat ještě čtyři dny. Zemědělci dostanou 305 milionů, povodně jim ale způsobily škody v hodnotě 1,8 miliardy korun. Škodných protokolů přitom poslali na 1600, podle ředitelky komunikace ministerstva zemědělství Dany Večeřové se ale na některé nahlášené události kompenzace nevztahují a poškozené statky, o které se jedná, mohly být pojištěny.

Miliony korun rozdalo také ministerstvo životního prostředí. V první vlně přispělo lidem i obcím na vysoušeče nebo nářadí. Dotace se týkaly i výměny zničených kotlů, na ty úřad vyčlenil 25 milionů korun a rozdělil je mezi lidi.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda

 

9.12.2013 9.45, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1