6. 4. 2020

Příbram se dohodla s 1.SčV, že sporný seznam prací prověří znalec

Příbram se dohodla se společností 1.SčV na tom, že sporný seznam loňských prací za více než šest milionů korun prověří soudní znalec. Radnice nechtěla zaplatit vodohospodářské společnosti za odstranění některých havárií kvůli nejasnostem v dokumentaci. Město a 1.SčV si ale již podle starosty Jindřicha Vařeky (ANO) nastavily podmínky pro další spolupráci. Vyúčtování oprav se bude do budoucna dělat podle ceníku schváleného oběma stranami a platného vždy jeden rok, sdělil Vařeka ČTK.

Radnice vedená ANO a TOP 09 odmítla zaplatit 1.SčV více než šest milionů korun za práce, které schválilo ještě předchozí vedení města tvořené ČSSD a ODS. Bývalý starosta Pavel Pikrt (dříve ČSSD) kvůli nejasnostem záležitost pozastavil, noví zastupitelé pak dřívější usnesení zrušili.

Vařeka v minulosti tvrdil, že z předložené dokumentace nebylo v některých případech patrné, zda práce už byly provedeny, či zda jde jen o záměr. Dnes uvedl, že obě strany po určitých dohadech vybraly soudního znalce ze seznamu znalců uznaných ministerstvem zemědělství, jehož úkolem bude posoudit existenci vznesených nároků 1. SčV, správnost výše nákladů a oprávněnost uplatněných nároků, a to pro každou událost jednotlivě.

Bývalá rada v čele s Pikrtem práce schválila loni na podzim a tehdejší starosta krátce poté příslušná usnesení pozastavil. Využil tak ustanovení zákona o obcích, podle něhož může starosta pozastavit výkon usnesení rady obce, má-li za to, že je nesprávné. Podle Pikrta nebyl dostatečně specifikován stupeň zhoršení technického stavu nebo provozuschopnosti vodohospodářského majetku.

Současné vedení města, které nastoupilo na radnici po loňských komunálních volbách, mělo podle Vařeky problém s výkladem smlouvy s 1. SčV. Město a vodohospodářská společnost si proto podle starosty musely vyjasnit pojmy, jako jsou údržba, oprava, oprava nad rámec běžných oprav, investice, technické zhodnocení, modernizace, rekonstrukce, havárie, obnova a tak dále. “V mnoha případech se jedná o pojmy, které jsou si významem velmi blízké, ale jejich finanční dopad do městské kasy je zásadně rozdílný,” podotkl Vařeka, který si v minulosti stěžoval na to, že mu smlouvy uzavřené bývalým vedením údajně svazují ruce. Bývalý místostarosta a současný opoziční zastupitel za ODS Ivan Šedivý to odmítl. Tvrdil, že smlouva s vodohospodářskou společností je velmi dobrá. Poukazoval mimo jiné na to, že prošla úspěšně mnoha kontrolami, prověřovala ji i mezinárodní komise v Bruselu a nikdy v ní nebylo shledáno nic špatného.

Zdroj: ČTK

14.4.2015 7.15, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3