10. 8. 2020

Příběh ořešáku černého z Kroměřížska sbírá hlasy v Evropském stromu roku 2018

Dvě stě třicet let starý ořešák černý se zařadil mezi třináct stromových velikánů Evropy, kteří po celý únor soutěží v internetovém hlasování na www.evropskystromroku.cz. Připomíná to Anna Petříková z Nadace Partnerství, která soutěž strom roku v naší zemi pořádá.

Fanoušci stromu věří, že letos se podaří získat nejvíce hlasů a tím i první místo v anketě. Nejlépe si totiž zatím vedla Tatobitská lípa, která předloni skončila stříbrná. Velký úspěch si také připsala loni lípa z Lipky, která se umístila na bronzové příčce. Mezinárodní soutěž pořádá Environmental Partnership Association, jejímž členem je Nadace Partnerství. Hlasování o Evropský strom roku probíhá od 1. února do 28. února na www.evropskystromroku.cz

Mezi finalisty ankety Evropský strom roku 2018 se díky svému příběhu dostal 230 let starý ořešák černý z Kvasic na Kroměřížsku. V této obci pravděpodobně na přelomu 17. a 18. století vznikla barokní zahrada, na jejímž místě založil hrabě J. N. Lamberg v roce 1790 krajinářský park se zmiňovaným ořešákem. Jeho stáří tak můžeme odhadovat na cca 230 let. Vzrostlý strom vzbuzoval velkou úctu u obyvatel a sklízí obdiv i v dnešní době. V ročence Německé dendrologické společnosti z roku 1925 byl strom označen jako jeden z největších evropských exemplářů. Rozměry stromu jsou opravdu úctyhodné, obvod kmene měří 672 cm, výška 25 m a šíře koruny 32 m.

Možná i z těchto důvodů pod ním stávala dřevěná kaplička se soškou Panny Marie i s klekátkem, kterou nechala zhotovit hraběnka Leopoldina Thunová, rozená Lamberková, na památku úmrtí svého otce, jenž tragicky zahynul v řece Moravě. Od doby zpřístupnění parku veřejnosti se ořešák stal cílem častých duchovních návštěv lidí z Kvasic a okolí. Strom ztratil svou sílu po napadení jmelím a jinými chorobami. Dokonce mu hrozila zkáza, ke které přispěly i povodně v roce 1997, kdy se park ocitl metr pod hladinou vody. Díky odbornému zásahu se strom znovu vzkřísil a je stále neodmyslitelnou ozdobou parku. V současné době obec zvažuje vybudování repliky kapličky v jeho blízkosti.

Zajímavý příběh a hlavně zapálení místních obyvatel loni pomohlo ořešáku z Kvasic zvítězit v národním kole ankety, kde získal více než 10 104 hlasů. Evropská konkurence čítá dalších dvanáct kandidátů a mezi nimi prastaré jilmy v Cabeza Buey ze Španělska, jabloň z Bošáci na Slovensku, Gilwellský dub z Velké Británie nebo dub zvaný stařešina Belgorodského lesa z Ruska. Jak si fanoušci poradí s propagací ořešáku v mezinárodním měřítku?

Novinkou letošního ročníku je projekt Trees in Need (Stromy v nouzi). „Chceme stromy podpořit stromy i jiným způsobem než jen hlasováním. Sledujeme, jak kvůli masivní těžbě mizí poslední velký evropský prales v Polsku, jak vymírají historické olivovníky v Itálii nebo jak se nelegálně kácí v karpatských lesích v Rumunsku. Legislativa na ochranu stromů a našeho přírodního dědictví není bohužel v EU a v členských státech Evropské unie dostatečná. Proto jsme iniciovali projekt Trees in Need ve spojení se známou anketou Evropský strom roku a v současné době chceme získat finance na ochranu evropských stromů v nouzi – na vzdělávání, petice a projekty aktivních lidí,“ říká Michal Veselý, ředitel Environmental Partnership Association, která anketu pořádá. Slavnostní vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže se uskuteční 21. března v Bruselu. V Evropském parlamentu hostí vyhlášení europoslanec Pavel Poc.

Informace o anketě Evropský strom roku: www.evropskystromroku.cz

Fotografie všech finalistů ke stažení: https://www.treeoftheyear.org/ETY-2018/Media.aspx

Naše voda, foto (kvasnický ořešák) Nadace Partnerství

31.1.2018 9.47, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6