27. 5. 2020

Při jakém objemu vody je rentabilní její recyklace?

Portál enviprofi.cz zveřejnil další z odpovědí na dotazy týkající se hospodaření a nakládání s vodou, tentokrát týkající se recyklace. Odpovídal člen vedení Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) Ondřej Beneš.

Dotaz: Za celý rok naše společnost spotřebuje cca 2500 m3 vody. Jsou to vody především splaškové, používané k potřebám zaměstnanců, kterých je cca 320. Naše výroba plastových dílů sice používá technologickou vodu ke chlazení, ale je celkově zacyklená. Naše společnost se snaží být šetrná k životnímu prostředí a hledá stále možnosti zlepšování a působení na přírodu. Je nějaká možnost na další snižování spotřeby vody a je toto množství rentabilní pro recyklaci?

Odpověď:

Dobrý den, jednoduchá odpověď – pro směsné odpadní vody z areálu toto množství rentabilní není a případné rozhodnutí o recyklaci je tak spíše otázkou odpovědnosti Vaší společnosti vůči životnímu prostředí. Co ale můžete udělat jako velmi rychlé a standardizované řešení, je doplnit druhý rozvod vody a pro splachování začít používat předčištěné vody ze soc. zařízení – tzv. šedé vody. Řešení jednoduché filtrace dodává např. společnost ASIO.

Vlastní rentabilita recyklace pro podniky vzhledem k jednotkové ceně vodného (desítky Kč/m3 podle lokality v ČR) či cenám za odběr vody povrchové (jednotky Kč/m3 podle příslušného povodí) je zajímavá až tam, kde produkujete desítky tis. m3 odpadních vod. I v takovém případě doporučujeme nechat odbornou společnost provést analýzu jednotlivých proudů odpadních vod a navrhnout recyklaci těch, u kterých je úprava realistická a umožní bezproblémový a automatizovaný provoz navrženého technického řešení. Naše společnost zde volí nejčastěji samostatné kontejnerové řešení, u kterého zajišťujeme jak financování, tak běžnou správu a obsluhu.

Zdroj: www.enviprofi.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

1.12.2017 8.54, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31