28. 5. 2020

Prevence povodní může podle ministra vytvářet nová pracovní místa

Zaměstnanost na venkově by mohla zlepšit budování protipovodňových opatření. Informují o tom Haló noviny s odkazem na vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky po jednání s odbory.Především v horských a podhorských oblastech by mohla podle ministra nová pracovní místa vzniknout díky Lesům České republiky (LČR), další pracovní příležitost nabízí budování protipovodňových opatření. „Protipovodňová opatření jsou oblastí, kde je největší multiplikační efekt této veřejné investice a navíc je v zájmu nás všech, abychom v těchto opatřeních pokračovali, podotkl Jurečka. Ministr již dříve uvedl, že v řadě regionů se zatím proti vzniku ničivých povodní příliš neudělalo.

Na aktivní politice zaměstnanosti by se podle Jurečky mohly podílet také LČR, které spravují zhruba polovinu všech lesů v zemi. „Státní podnik by mohl efektivně tvořit pracovní místa zejména v horských a podhorských oblastech, tvrdí ministr.

Pokud jde o Lesy ČR, vidí to někteří lidé příliš ambiciózně. Až tolik pracovních míst tam nebude, řekl Haló novinám poslanec Josef Šenfeld. Podle něj je třeba hledat cestu spíše tam, kde můžeme získat vyšší přidanou hodnotu.

„Já osobně bych preferoval vyšší podporu živočišné výroby, ale ani tam nevznikne tolik míst, kolik si někteří představují. Pomoci může i podpora zelinářství, ovocnářství a pěstování chmele. Je ale potřebí hledat ještě další cesty k zaměstnanosti na vesnicích, i třeba při jiných aktivitách v souvislosti s přírodou,“ uvedl Šenfeld.

Také podle předsedy zemědělských odborů Bohumíra Dufka by stát měl podporovat zemědělská odvětví, která produkují nejvyšší přidanou hodnotu. “Živočišná výroba vždycky v zemědělství přinášela daleko větší počet pracovních míst než rostlinná, poznamenal. Stát by měl pomoci odbytu potravin od domácích výrobců a zvýšit tak potravinovou soběstačnost země,” míní Dufek.

V rámci reformované Společné zemědělské politiky EU hodlá stát více než v uplynulých letech podporovat kromě chovu dobytka také pěstování ovoce a zeleniny, řekl Jurečka. Jde o odvětví, která jsou v rámci rostlinné výroby nejnáročnější na pracovní sílu.

Zdroj: Haló noviny, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

 

4.3.2014 12.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31