19. 9. 2020

15.6.2017 5.00, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Přerov znemožnil protipovodňový val Troubek na pozemcích města

Přerovská radnice v těchto dnech odmítla pronajmout Troubkám na Přerovsku pozemky, na kterých obec již před několika lety “načerno” postavila protipovodňový val. Obec, která se stala před 20 lety symbolem ničivých záplav, tím chtěla alespoň částečně do vybudování velkých protipovodňových opatření ochránit své obyvatele. Podle vodohospodářů se však stavbou zhoršily odtokové podmínky pro sousední Henčlov. Pokud se nepodaří stavbu zlegalizovat, hrozí, že bude muset být val odstraněn. Na situaci upozornil iRohlas.cz.

“Protipovodňový val stojí na pozemcích města Přerova, aniž by Troubky k tomu měly smluvní vztah. Obec nás požádala o nájem těchto pozemků, které vlastníme. Vyžádali jsme si proto informace na Povodí Moravy a zjistili jsme, že val tam stojí bez územního rozhodnutí a stavebního povolení a navíc zhoršuje odtokové poměry v oblasti Henčlova. Když přijde větší voda, hladina zde stoupne o 28 centimetrů výše a to je vážná věc,” řekl ČTK náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO).

Radní se podle něj žádostí Troubek zabývali minulý týden. “Na základě informací, které jsme zjistili, rada neschválila nájem pozemků. Státní správa nyní koná dál, může to skončit i nařízením k odstranění stavby,” řekl Košutek.

Podle starosty Troubek Radka Brázdy byl ochranný val v těchto místech vybudován před lety. “Šlo o opatření dočasného charakteru, než budou velká protipovodňová opatření vybudována. Jde o hraniční mez mezi Henčlovem a Troubkami. Mez je půl metru vysoká a tři metry široká, je to zatravněný pás,” řekl ČTK starosta Brázda. “Není to ochrana na stoletou povodeň a nejde o definitivní stavbu,” doplnil starosta. Podle něj bylo už jednou obci nařízeno odstranění valu, obec nařízení dala k soudu. Nyní se již delší dobu vede správní řízení. Vedení obce se snaží stavbu včetně pozemků zlegalizovat, v úvahu však bere i možnost, že bude muset nakonec val odstranit. Podle starosty to bude na úřadech.

Na systematickou ochranu proti povodním čekají Troubky řadu let. Před dvěma lety obec přijala po dlouhých letech diskusí protipovodňová opatření navržená státním podnikem Povodí Moravy. Ministerstvo zemědělství tehdy uvedlo, že protipovodňová ochrana Troubek bude zajištěna hrázovým systémem v délce 6177 metrů, který zajistí ochranu obce do kulminačního průtoku povodně v řece Bečvě při stoleté povodni s převýšením 0,85 metru. Předpokládané náklady projektu se podle úřadu pohybují kolem 400 milionů korun.

Do obce o rozloze 2100 hektarů, ve které dnes žije kolem 2000 obyvatel, vtrhla voda 7. července 1997 večer. Živel srovnal se zemí více než polovinu domů v obci. V jejich troskách zahynulo devět lidí. Zbourat se muselo 335 stavení a o střechu nad hlavou přišla polovina obyvatel. Škody dosáhly 700 milionů korun. V obci poté bylo postaveno na 200 nových domů. Povodně postihly Troubky i na jaře roku 2010.

Zdroj: ČTK, Troubky po povodni, foto: wikimediacommons, Ladislav SvobodaVlastní dílo

15.6.2017 5.00, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4