21. 7. 2019

7.9.2012 9.46, Rubrika: Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Přehrady v ČR VII: Rozkoš

Každá z našich velkých přehrad je stavebním gigantem, který má za sebou zajímavou, leckdy pohnutou historii. Portál Naše voda i proto pro vás připravil o největších a nejvýznamnějších přehradách osvětový seriál.

Přehrada Rozkoš je svou rozlohou 1001,3 hektaru osmou největší přehradou v České republice, a právě proto získala přezdívku Východočeské moře. Nezanedbatelný není ani její objem, který činí 76,154  mil. m3 vody. Rozkládá se v okrese Náchod v těsné blízkosti města Česká Skalice. Kroměpotoka Rozkoš do něj přitéká voda z Rovenského potoka a přivaděčem dlouhým 2,34 km ještě také z řeky Úpy díky vzdouvacímu jezu. Ten byl pro tento účel vybudovaný ve Zlíči, nedaleko známého Babiččina údolí. Přivaděč kříží tři silniční a jeden železniční most.

Stavba tohoto vodního díla byla zahájena v roce 1951, ale již v následujícím roce došlo k přerušení stavebních prací. K jejich obnovení a pokračování došlo o dvanáct let později. Přehrada byla dostavěna v roce 1969 a zahájila provoz po dostavění přivaděče z Úpy zkušebním napuštěním v roce 1972. Stavba si tehdy vyžádala 98,72 milionů Kčs. Přehrada má chránit okolí před povodněmi, dále je určena pro chov ryb a rekreaci.

Toto vodní dílo nemá pouze jedinou hráz, pyšní se hned dvěmi a sice dělící, zvanou Rovenskou, která dělí přehradu na dvě části. Severní asanační část je menší a je určena pro rekreační využití, zatímco větší jižníčást je účelová s možností poklesu hladiny až o 9 metrů. Pokud dojde k naplnění ochranného prostoru, může být tato hráz zaplavena 160 cm pod úroveň maximální kóty hladiny. Uprostřed hráze se nachází vtoková věž, kterou je možno přepouštět z menší části do větší potřebné objemy vody. Na hrázi se nachází čtyřmetrová vozovka. V jižní části přehrady přehrazuje údolí hlavní hráz, dlouhá 412 m s vtokovou věží v návodním líci hráze. Věžmá dvě výpustné roury  s tabulovými uzávěry. Tyto roury ústí segmentovými uzávěry do Rozkošského potoka, který odvádí vodu dále do řeky Metuje. Také po koruně této hráze vede vozovka, ještě o dva metry širší než na hrázi Rovenské. Hlavní hráz přitom nemá žádný bezpečnostní přeliv. Tuto funkci alternuje jez ve Zlíči, díky jehož výškovému uspořádání je zaručeno, že nedojde k přeplnění nádrže. Její napouštění a převádění případných povodní zajišťuje vzdouvacího objekt jezu Zlíč  při vtoku do přivaděče. V pravém pilíři jezu se nachází strojovna se zdvihacím mechanismem a v protilehlém levém pilíři pak rybochod, limnigraf a nouzový obtok. Z nadjezí po pravém břehu Úpy je v délce 1 km vedena inundační hrázka s komunikací.

Přehradní nádrž Rozkoš je velmi oblíbeným rekreačním střediskem. Kromě koupání a provozování vodních sportů je rájem pro rybáře. Na jižním břehu přehrady je areál pro jachting a windsurfing. Na severním břehu funguje kemp s celoročním provozem. V okolí přehrady se nachází řada možností pro výlety, například Babiččino údolí, Česká Skalice, zámek v Náchodě.Kolem vedou cyklostezky a naučná stezka Po stopách války 1866. Na vodním díle při tazích odpočívají vzácné druhy stěhovavých ptáků a Rovenská hráz je také sídlištěm racků.

Kateřina Košutová

 

7.9.2012 9.46, Rubrika: Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4