13. 7. 2020

Přehradu Římov navštívily o Dnu otevřených dveří stovky zájemců

Za velkého zájmu veřejnosti proběhl další Den otevřených dveří, který stejně jako předchozí akce zorganizoval na počest 50. výročí svého založení státní podnik Povodí Vltavy, tentokrát na jihočeském vodním díle Římov, které se nachází asi 20 km pod Českými Budějovicemi na řece Malši.

Jak totiž informoval mluvčí Povodí Hugo Roldán, komentovanou prohlídku, která zahrnovala, kromě vnějších objektů hráze, i možnost prohlédnout si vnitřní, běžně nepřístupné prostory, absolvovalo téměř 450 zájemců. Návštěvníci se za doprovodu fundovaných zaměstnanců státního podniku Povodí Vltavy prošli po hrázi, ve sdruženém objektu sestoupili po točitém schodišti do podzemí, seznámili se s činností vodní elektrárny a prošli revizní a injekční štolou. Zde obdivovali obrovské potrubí, kterým se odvádí voda do úpravny pitné vody Plav a odtud pak teče do mnoha domácností Jihočeského kraje. Cestu zakončili u spodní výpusti, odkud se naskýtá monumentální pohled na celou hráz a bezpečnostní přeliv. Tento zážitek si nenechalo ujít ani dalších několik desítek zájemců, kteří, ač neabsolvovali komentovanou vnitřní prohlídku, využili alespoň možnost sestoupit po téměř 260 venkovních schodech k úpatí hráze a užít si pohled, který jim za běžného provozu není umožněn.

Mezi návštěvníky bylo mnoho obyvatel z okolních obcí, z nichž mnozí si pamatují výstavbu hráze, ale i kritické situace, kdy se údolím Malše v roce 2002 prohnala povodňová vlna. Hodně zájemců přijelo z Českých Budějovic, kterým „římovská voda“ teče v domácnostech z kohoutků. Výjimkou nebyli ani návštěvníci z větších vzdáleností, někteří vážili cestu například až z Chomutova, Liberce či Brna.

Další Den otevřených dveří připravilo Povodí Vltavy na sobotu 16. července, kdy veřejnosti zpřístupní jedno z nejznámějších vodních děl Vltavské kaskády – Slapskou přehradu na řece Vltavě. Registrace na vstup na webových stránkách  www.pvl.cz již probíhá.

Kompletní program akcí k 50. výročí PVL naleznete na www.pvl.cz a www.facebook.com/povodivltavy.

Naše voda, foto z akce: Povodí Vltavy

11.7.2016 14.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2