15. 7. 2019

S přehradou nic neděláte, zlobí se Liberečané na radnici

Nespokojeným Liberečanům dochází trpělivost se skličujícím stavem liberecké přehrady. Připomíná to liberecká mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že zanedbané okolí s bahnitými cestami jsou podle vznikající občanské iniciativy nedůstojné krajského města.

Opravu přehrady slibovaly snad všechny předchozí městské vlády. Zvelebení si naposledy vetklo do programu před komunálními volbami i koaliční hnutí ANO. „Navzdory předvolebním proklamacím je přehrada pořád v naprosto ostudném stavu. Slib ‘Dáme vám do pořádku přehradu’, bylo jedno z hlavních témat pro komunální volby. Nejen že se nic neděje, ale chybí i odsouhlasený plán rekonstrukce, podle kterého by se postupovalo. Všechno jsou zatím jen řeči,“ zlobí se Pavel Eliáš za rodící občanskou iniciativu, která začíná tlačit na politiky, aby v souvislosti s přehradou plnili své předvolební sliby.

Během posledních dvou let se podařilo instalovat jen nerezové schody do vody za 250 tisíc korun. A ještě letos se chystá stavba nových cvičebních prvků pro posilování v přírodě. Jenže to vše je podle nespokojených Liberečanů jen malá kapka, která žalostný stav přehrady nezlepší. „Chybí koncepční práce. My chceme znát jednotlivé kroky opravy. I kdyby to mělo trvat dvě volební období,“ řekl Pavel Eliáš a dodal: „Všichni jezdí k jablonecké přehradě. Skvěle vypadá a je to středobod dění. Váže na sebe další kulturní program. V Liberci je ale přehrada mrtvá.“ „Přehradu chceme uvést v život a a na jejím zlepšení pracujeme, ale jsou to přípravné práce, které nejsou vidět. Ze všeho nejdůležitější je teď zlepšit kvalitu vody,“ oponuje liberecký primátor Tibor Batthyány.

Do Harcovského potoka totiž tečou splašky, které přehradu znečišťují a zanášejí její dno bahnem. „Necháváme si zpracovat studii znečištění Harcovského potoka. Zadal jsem také měření kvality vody v některých úsecích. Studie by mohla být hotová do konce listopadu. Případné odkanalizování je zásadní podmínka k tomu, aby se zlepšila kvalita vody,“ doplnil primátor. Odkanalizování domů podél potoka podle něj vyjde na desítky milionů korun.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – liberecký kraj (redakčně kráceno), ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

18.10.2016 9.36, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4