8. 7. 2020

Přehrada Skalka bude mít letos nižší hladinu

Možnosti rekreace v přehradě Skalka u Chebu budou letos omezeny díky snížení vodní hladiny.  Potvrdil to dnes mluvčí státního podniku Povodí Ohře jan Svejkovský. 

Podle jeho slov se důvodem oprava opevnění hráze přehrady. “Samotné koupání to neomezí, ale přístup do vody bude přes odhalený břeh,” řekl mluvčí. Práce na opravě hráze mají trvat několik měsíců.

Snížení hladiny umožní chebské radnici, aby prověřila možné nelegální vypouštění odpadní vody z kanalizace v okolí přehrady. Podle chebského starosty je totiž možné, že některé podniky potají vypouštějí odpady do přehrady, což přispívá k rozvoji sinic. Ty již po několik let zamořují Skalku v takové míře, že je nutné pravidelně v nádrži zakazovat koupání.

Jak ale ukázal česko-německý projekt, ukončený v minulém roce, proti sinicím by nepomohl předřazený mokřad před přehradou, ani plošná aplikace chemických a biologických přípravků. Jedině separační zóny, ve kterých by se látky proti sinicím aplikovaly lokálně, by mohly rekreaci na přehradě nad Chebem pomoci. Povodí Ohře i město se ale shodují na tom, že náklady na jejich vybudování by byly vysoké a bez vnějších finančních zdrojů je jejich pořízení nereálné.

Podle informací portálu Naše voda ale Povodí Ohře odmítlo umožnit otestovat na Skalce technologii, která byla v jiných lokalitách proti sinicím úspěšná. Jde o techniku společnosti Silfor, která byla úspěšně použita například v jablonecké přehradě v roce 2008. Principem technologie je zapravování čisticích látek do vody prostřednictvím takzvané elektrokoagulace. Výsledkem byl v jablonecké přehradě pokles množství sinic z původních 35 000 jednotek sinic na mililitr na několik sinic v militru. „Metoda elektrokoagulace je nejen úspornější než chemické cesty, ale hlavně šetrná k ostatním živočichům,“ uvedla tehdy zastupitelka Jablonce Soňa Paukrtová.

Zdroj: Naše voda

20.4.2011 9.57, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2