12. 7. 2020

Před vstupem na led varuje také Povodí Moravy

Led na nádržích a řekách kvůli několikadennímu mrazu sílí. Povodí Moravy nicméně  dnes ústy své mluvčí Veroniky Slámové varovalo před vstupem na zamrzlou plochu.

Aktuálně se navíc podle Slámové vytváří na náhonu Strhanec na Přerovsku ledové bariéry a hrozí tak vylití vody. „V noci jsme spolu s hasiči horkou vodou rozmrazili led, ten se nyní utváří znovu. Pracovníci Povodí Moravy jsou v permanentní službě (24 hodin). Postupně snižujeme průtok vody,“ uvedla Slámová..

Tloušťka ledu na řekách a vodních nádržích ve správě Povodí Moravy se k dnešnímu dni pohybuje v rozmezí od 5 do 20 centimetrů. Přestože se síla ledu může jevit jako bezpečná, Povodí Moravy varuje před vstupem na zamrzlou plochu. Síla ledu je totiž na mnoha místech proměnlivá a není tak bezpečná. „Lidé by se měli hlavně vyhnout místům, kde proudí pod ledem voda. V důsledku kolísání hladiny v nádržích a řekách může docházet k vytváření vzduchových „kapes“ V těchto místech pak hrozí prolomení i při poměrně malém zatížení. I za předpokladu dalšího zesilování ledování ledové celiny upozorňujeme, že vstup na zamrzlé plochy toků a vodních nádrží je vždy pouze na vlastní nebezpečí,“ varuje vedoucí vodohospodářského dispečinku Marek Viskot.

Ledy ovlivňují i fungování měřících stanic na vodních tocích. Jejich vlivem totiž dochází ke vzdouvání hladiny, což ovlivňuje vyhodnocování vodoměrných stanic. Lidé, kteří budou sledovat aktuální informace na stránkách www.pmo.cz by tak měli mít na paměti, že údaje nemusí odpovídat vždy realitě. „Situaci na tocích každý den sledujeme. V tuto chvíli nehrozí nebezpečí vylití vody z břehů vodních toků. Zvýšené riziko nastane ve chvíli tání sněhu a pohybu ledových ker,“ dodal Viskot.

Síla ledové celiny na vybraných nádržích dne 2. února 2012 (POZOR: jedná se o měření na jednom místě. Údaje se můžou na různých místech nádrží lišit)

VD Nové Mlýny……… 6-9 cm

VD Brno………………..  9 cm

VD Vír……………………12 cm

VD Letovice…………..18 cm

VD Bystřička …………24 cm

Aktuální informace jsou k dispozici v rámci zimního zpravodajství na www.pmo.cz

Naše voda

2.2.2012 16.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2